Nasze projekty

Twórca „Barki” oskarżony o pedofilię był honorowym kapelanem Ojca Świętego. Co to za tytuł?

Hiszpański duchowny ks. Cesareo Gabarain, który stworzył m.in. pieśń „Barka” został oskarżony o wykorzystywanie seksualne swoich podopiecznych. Jednocześnie został mu przyznany tytuł honorowego kapelana Ojca Świętego.

Fot: Twitter.com/@rsumen

Informację o przeszłość Gabaraina podał dziennik „El Pais”. Przedstawił reportaż, w którym byli uczniowie szkoły w Madrycie, gdzie pracował kapłan, oskarżają go o napaści na tle seksualnym. Jak podaje hiszpańska gazeta, ks. Gabarain mierzył się już z takimi oskarżeniami w 1978 roku, kiedy został usunięty ze szkoły Marystów w Madrycie i został przeniesiony do pracy u Salezjanów. Wtedy nie zostało wszczęte śledztwo i nie podano przyczyn takich decyzji.

Równocześnie „El Pais” pisze o tym, że w 1979 roku na początku pontyfikatu Jana Pawła II, ks. Gabarainowi został przyznany tytuł honorowego kapelana Ojca Świętego.

Reklama
Reklama

Co oznacza to wyróżnienie?

Honorowy kapelan Ojca Świętego, był wtedy jednym z najczęściej przyznawanych przez papieży wyróżnień dla księży z całego świata. Jest to funkcja zupełnie honorowa przyznawana na wniosek biskupa, nie jest przyznawana z inicjatywy Stolicy Apostolskiej, czy Ojca Świętego – mówi nam jeden z kanonistów.

Takie wyróżnienie przyznaje się zasłużonym księżom, a wnioski o taki tytuł składają biskupi poszczególnych diecezji. Występuje biskup, przedstawia kandydaturę i z pewnością papież nawet tego nie podpisuje, tylko z jego upoważnienia jedna z dykasterii przyznaje taki tytuł – dodaje ekspert.

Taka funkcja nie wiązała się z żadnymi przywilejami i zaszczytami. Upoważniała tylko do noszenia sutanny z kolorowym obszyciem i guzikami.

Reklama
Reklama

Hiszpańscy dziennikarze zwracają uwagę, że nie ma żadnych dowodów na to, że polski papież mógł wiedzieć o przestępstwach Gabaraina. Zawiniły w tym przypadku instytucje hiszpańskiego kościoła, które nie wszczęły śledztwa.

Ks. Cesareo Gabarain był jednym z bardziej znanych twórców utworów religijnych. To on jest autorem piosenki „Pescador de hombres”, która w Polsce jest znana jako „Barka”, jedna z ulubionych pieśni oazowych św. Jana Pawła II.

Gabarain zmarł w 1991 roku w wieku 54 lat. Niewykluczone, że po nowych doniesieniach w tej sprawie zostanie wszczęte śledztwo.

Reklama

ag/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę