Nasze projekty

Szwajcarzy popierają małżeństwa par jednopłciowych. Wyniki referendum

64,1 proc. mieszkańców Szwajcarii opowiedziało się w niedzielnym referendum za możliwością adopcji dzieci i zawierania małżeństw przez pary jednopłciowe.

fot. Sandy Millar/Unsplash

Szwajcarzy głosowali w referendum za zmianami w Kodeksie Cywilnym, które umożliwią parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. W niedzielnym referendum w tej sprawie wzięło udział 52,6 proc. obywateli Szwajcarii.

Episkopat szwajcarski, przeciwny projektowi, podkreślił konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami oraz potrzebę adaptacji do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Biskupi są jednak przeciwni udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

Katolicy przeciwni „małżeństwom dla wszystkich”

We wszystkich kantonach zmianę poparło ponad 50 proc. głosujących, a w kantonach Bazylea-Miasto, Berno i Zurych niemal 75 proc. Najwięcej zwolenników miała ona w małej gminie Oberems w kantonie Valais – 85,7 proc.

Reklama

Natomiast najmniej osób poparło „małżeństwo dla wszystkich” w kantonach tradycyjnie katolickich (w Appenzell Innerrhoden było ich 50,8 proc.). Tam też najwięcej było osób, które w referendum zaznaczyły odpowiedź „nie” (we włoskojęzycznym kantonie Ticino było ich 47,1 proc., w Valais 44,5 proc., w Jurze 37,7 proc., a we Fryburgu 37,7 proc.). Tylko nieco mniej było ich w w kantonach tradycyjnie protestanckich, takich jak: Neuchâtel (35 proc.), Genewa (34, 9 proc.) i Vaud (36,6 proc.). Spośród gmin najwięcej odpowiedzi „nie” odnotowano w Bedretto w kantonie Ticino – 75 proc. i w Bourg-Saint-Pierre w kantonie Valais (73,4 proc.).

To kolejne państwo, które pozwoliło na małżeństwa par jednopłciowcyh

Szwajcaria jest 29 państwem świata, które przyznało parom jednopłciowym prawo do cywilnego małżeństwa, w tym 15 w Europie: Holandia (jako pierwsza, od 2001 roku), Belgia, Hiszpania, Norwegia, Szwecja, Portugalia, Islandia, Dania, Francja, Luksemburg, Irlandia, Finlandia, Malta, Niemcy, Austria i Wielka Brytania. Są też państwa, które wprowadziły związki partnerskie, niebędące małżeństwem. W Europie takie rozwiązania mają: Węgry, Chorwacja, Grecja, Cypr, Włochy, Czechy, Słowenia i Estonia.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę