Liderka parafii koncelebrująca Mszę św., ważne braki w liturgii. Dokąd zmierza Kościół katolicki w Szwajcarii?

Kobieta obecna przy przeistoczeniu? Brakujące ważne części liturgii? Fragmenty modlitwy eucharystycznej recytowane przez diakona lub osoby świeckie – to wszystko na Mszy św. w Effretikon w Szwajcarii.

Zdjęcie ilustracyjne | Fot. RODNAE Productions/Pexels

Ciężką krytykę wyraża Hans-Jürgen Feulner, profesor nauk o liturgii i teologii sakramentów na Uniwersytecie Wiedeńskim, w wywiadzie dla portalu kath.ch. Chodzi o tak zwaną “koncelebrę” prowadzoną przez liderkę parafii Monikę Schmid podczas mszy świętej z okazji jej odejścia na emeryturę.

Zdaniem naukowca, kierownictwo diecezjalne diecezji Chur nie może dłużej milczeć w tej sprawie. Feulner domaga się, aby biskup Chur, Joseph Bonnemain, interweniował jako pasterz swojej diecezji, również w sensie liturgicznym.

„Świadomie i publicznie złamali przepisy”

Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego bezprawne wykonywanie obowiązków kapłańskich, w tym wypadku bezprawne uczestniczenie w modlitwie eucharystycznej, powinno być karane sprawiedliwą karą. Kapłani powinni być pociągnięci do odpowiedzialności, ponieważ główny uczestniczył w tym świadomie i publicznie złamał przepisy – uważa liturgista. 

Reklama
Reklama

Jego zdaniem „nie chodzi nawet o to, że jedna czy dwie kobiety współkoncelebrują obok kapłanów”, ale że w ogóle są to świeccy wierni. Świeccy nie powinni “mówić istotnych fragmentów Modlitwy Eucharystycznej, a nawet recytować samodzielnie”. To poważne nadużycie – kontynuuje. Świadoma zmiana słów przy przeistoczeniu jest naprawdę bardzo niepokojąca – podobnie jak cała zastosowana tu modlitwa – mocno podkreśla Feulner.

Wiedeński ekspert ds. liturgii przypomniał, że wszyscy, którzy uczestniczą w nabożeństwach, “mają prawo do tego, aby przełożeni celebracji liturgicznych, którymi są kapłani, przestrzegali obowiązującego porządku liturgicznego w Kościele. W końcu liturgia nie jest własnością prywatną!”.

Źródło: kath.net

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę