Nasze projekty

1002 przypadki nadużyć seksualnych w Szwajcarii. Biskupi: to przeraża i szokuje

"Końcowy raport Uniwersytetu w Zurychu na temat nadużyć seksualnych w Kościele rzymskokatolickim w Szwajcarii jest szokujący i niepokojący" - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Szwajcarii, biskup Bazylei Felix Gmür.

fot. Mariana C./Catkopic

Kościół katolicki w Szwajcarii przedstawił we wtorek wyniki pilotażowego badania dotyczącego historii nadużyć seksualnych w środowisku Kościoła rzymskokatolickiego w tym kraju od połowy XX wieku. Projekt trwał rok i został przeprowadzony przez Uniwersytet w Zurychu. W procesie zidentyfikowano 510 oskarżonych i 921 ofiar. Raport ma stanowić punkt wyjścia do dalszych badań.

Bp Gmür powiedział wprost: „Końcowy raport Uniwersytetu w Zurychu na temat nadużyć seksualnych w Kościele rzymskokatolickim w Szwajcarii jest szokujący i niepokojący”. Zbyt wielu zwierzchników kościelnych działało nieodpowiedzialnie przez dziesięciolecia.

Za każdą liczbą kryje się osoba, twarz, życie, które zostało zniszczone -przypomina bp Gmür. Dziewięciu członków Konferencji Episkopatu Szwajcarii uznaje to cierpienie, a także „winę Kościoła”. Powiedział, że ” biskupi zrobią wszystko, co w ludzkiej mocy, aby zapewnić poszkodowanym sprawiedliwość i zapobiec wykorzystywaniu seksualnemu w przyszłości”.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: 7 kleryków przyjęto do seminarium w Łodzi. Tylko jeden z nich to maturzysta

Członkowie Konferencji Episkopatu – tj. pięciu biskupów diecezjalnych, administrator apostolski Lugano i dwóch opatów terytorialnych – chcą wziąć odpowiedzialność i działać, podkreślił bp Gmür idodał: Dlatego też, wraz z organami kantonalnymi i zgromadzeniami zakonnymi, zdecydowaliśmy się na wstępne działania. Stworzymy i sfinansujemy niezależne biura badawcze.

Jego zdaniem powinno to ułatwić zgłaszanie nadużyć i przypadków podejrzeń oraz szybkie podejmowanie niezbędnych kroków. Od teraz wszystkie istotne dokumenty muszą być przechowywane w archiwach bez ograniczeń czasowych – podkreślił. Powinno to przeciwdziałać zapominaniu i ukrywaniu oraz zapewnić dalszą skuteczną pracę. Ponadto zarządzanie zasobami ludzkimi i dobór kandydatów na kapłanów muszą zostać sprofesjonalizowane.

Reklama

W tym celu w przyszłości wszyscy kandydaci będą musieli przejść jednolite testy psychologiczne w ramach szkolenia w zakresie opieki duszpasterskiej – ogłosił bp Gmür.

Członkowie wszystkich trzech organów zlecających badanie (Konferencja Biskupów, Konsulta Zakonów i Rzymskokatolicka Centralna Konferencja Szwajcarii) zobowiązali się do przestrzegania nowych zasad postępowania w przypadku nadużyć. W pisemnym zobowiązaniu wszyscy zwierzchnicy kościelni stojący na czele diecezji, wspólnot lokalnych i zgromadzeń zakonnych deklarują, że nie będą już niszczyć żadnych akt związanych z przypadkami nadużyć lub dokumentujących sposób, w jaki sobie z nimi radzili.

Już w czerwcu 2023 r. trzy instytucje, które zleciły badanie, postanowiły kontynuować współpracę z Wydziałem Historycznym Uniwersytetu w Zurychu i przyznać mu kontrakt na kolejny projekt badawczy na lata 2024-2026 o wartości 1,5 mln franków szwajcarskich (1,569 mln euro).

Reklama

PRZECZYTAJ: Jedna z najpopularniejszych modlitw powstała 88 lat temu w Wilnie

KAI, kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę