Nasze projekty

7 kleryków przyjęto do seminarium w Łodzi. Tylko jeden z nich to maturzysta

Tylko jeden z siedmiu kleryków przyjętych do seminarium duchownego w Łodzi jest tegorocznym maturzystą. Natomiast postali kandydaci przed wstąpieniem do seminarium studiowali lub pracowali.

fot. Michel Grolet / Unsplash

Zakończyła się rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W roku akademickim 2023/2024 formację przygotowującą do kapłaństwa podejmie- podobnie jak w roku ubiegłym – 7 młodych mężczyzn pochodzących nie tylko z terenu Archidiecezji Łódzkiej.

Podczas tegorocznej rekrutacji na rok propedeutyczny do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi zostało przyjętych siedmiu nowych alumnów – mówi ks. dr Sławomir Sosnowski. W pierwszym terminie zgłosiło się czterech kandydatów, a w drugim terminie trzech – dodaje rektor WSD w Łodzi.

ZOBACZ TEŻ: Świeckie obrzędy na katolickim pogrzebie? Jest jasne stanowisko komisji Episkopatu

Reklama

Podczas zjazdów rekrutacyjnych kandydaci do seminarium zdali egzamin z podstaw wiedzy teologicznej z zakresu szkoły średniej, odbyli rozmowę z księdzem rektorem, oraz mieli możliwość rozmowy z moderatorem roku propedeutycznego.

Tylko jeden z tegorocznych kandydatów do WSD jest tegorocznym maturzystą. Postali kandydaci przed wstąpieniem do seminarium studiowali lub pracowali – tłumaczy ks. Sosnowski.

Należy podkreślić, że od 5 lat formacja w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi trwa 7 lat ponieważ – zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej, arcybiskup Grzegorz Ryś podjął decyzję, iż od roku akademickiego 2018/2019 został wprowadzony tzw. rok propedeutyczny.

Reklama

Ten czas odbywa się w oddzielnym miejscu, w Łasku – Kolumnie. Tam nasi nowo przyjęci klerycy rozpoczną swoją formację od wyciszenia na płaszczyźnie duchowej, by później rozpocząć okres formacji intelektualnej i formacji duchowej – tłumaczy ks. Jacek Kacprzak, prorektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

SPRAWDŹ: Jedna z najpopularniejszych modlitw powstała 88 lat temu w Wilnie

Nowi klerycy pochodzą z Archidiecezji Łódzkiej – (4 alumnów, w tym jeden z Łodzi) oraz z Archidiecezji Poznańskiej, Archidiecezji Przemyskiej i Diecezji Bielsko-Żywieckiej – zauważa rektor WSD w Łodzi.

Reklama

Zestawienie alumnów przyjętych na I rok do Wyższego Seminarium Duchownym w Łodzi w latach 2013 – 2023:

 • 2023 – 7 alumnów
 • 2022 – 7 alumnów
 • 2021 – 11 alumnów
 • 2020 – 9 alumnów
 • 2019 – 10 alumnów
 • 2018 – 13 alumnów
 • 2017 – 8 alumnów
 • 2016 – 12 alumnów
 • 2015 – 12 alumnów
 • 2014 – 11 alumnów
 • 2013 – 11 alumnów

W nowym roku akademickim 2022/2023 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi swoje studia podejmie 40 alumnów, w tym trzech diakonów.

Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zostało powołane do istnienia 9 sierpnia 1921 roku dekretem pierwszego ordynariusza ówczesnej diecezji łódzkiej – ks. bpa Wincentego Tymienieckiego, a pierwszym rektorem, tej jednej z najstarszych uczelni Łodzi, został ks. Jan Krajewski.

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę