Włoski Trybunał Konstytucyjny zablokował wniosek o referendum w sprawie eutanazji. Zadecyduje parlament

Trybunał Konstytucyjny we Włoszech odrzucił wniosek o referendum w sprawie eutanazji. Pytanie jakie zadali wnioskodawcy, przewidywało częściowe uchylenie artykułu kodeksu karnego dotyczącego zabójstwa za przyzwoleniem. Sędziowie uznali, że nie gwarantowałoby to zachowania wymaganego przez konstytucję minimum ochrony życia ludzkiego, w szczególności osób słabych.

Pixabay.com/fernandozhiminaicela

Zdaniem kanclerza Papieskiej Akademii Życia sędziowie podjęli właściwą decyzję, ponieważ częściowe uchylenie przepisu, który zakazuje zabójstwa za przyzwoleniem, uniemożliwiałoby ochronę ludzkiego życia.

Jednak Ks. Renzo Pegoraro przypomina, że dyskusja na temat eutanazji we Włoszech nadal jest otwarta i to właśnie za sprawą Trybunału Konstytucyjnego, który dopuścił w niektórych przypadkach wspomagane samobójstwo, dopóki kwestii tej nie ureguluje parlament. Kanclerz Akademii przypomina zarazem, że stanowisko Kościoła w tej sprawie jest niezmienne.

„Kościół potwierdza potrzebę poszanowania każdego życia ludzkiego”

Kościół z całą mocą potwierdza potrzebę poszanowania każdego życia ludzkiego, potwierdza sprzeciw wobec samobójstwa, w tym samobójstwa wspomaganego. Jego stanowisko, jego wartości i zasady moralne są niezmienne i wielokrotnie były przypominane przez Papieża Franciszka – zauważa kanclerz.

Reklama
Reklama

Opieka paliatywna, pomoc, rezygnacja z uporczywej terapii to jedno, a spowodowanie śmierci chorego lub pomoc w popełnieniu samobójstwa to zupełnie coś innego. Trybunał umożliwił to, pod pewnymi określonymi i ograniczonymi warunkami, a teraz ustawodawca będzie musiał interweniować. Otwiera to całą debatę na temat tego, jakie rozwiązanie należy wypracować – dodaje.

pa, Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę