Nasze projekty

Włoscy lekarze sprzeciwiają się eutanazji. „Nie będziemy zabijać!”

Lekarze wystosowali apel przeciwko eutanazji, w którym podkreślają, że "nieludzkich praktyk nie można mylić z miłosierdziem".

fot. NeONBRAND/Unsplash

Manifest Stowarzyszenia Włoskich Lekarzy Katolickich przypomina, że misją lekarzy jest ochrona życia, a nie zadawanie śmierci. Nie będziemy zabijać – podkreślają. Tłumaczą, że poddanie się naciskowi wszechobecnej egzaltacji wolności osobistej oznaczać będzie zgodę na zwycięstwo kultury eutanazyjnej.

Zalegalizowanie eutanazji będzie oznaczać koniec naszej cywilizacji – mówi Radiu Watykańskiemu przewodniczący stowarzyszenia Filippo Maria Boscia.

„Zamiast promować eutanazję, trzeba zreformować system”

Lekarz nie może zgodzić się na promowaną przez eutanazję kulturę śmierci, którą próbuje się nobilitować hasłami o miłosierdziu i rzekomym współczuciu. Nie możemy pozwolić, by zanegowano nasze powołanie, którym jest leczenie, a nie odbieranie życia. Co innego jest pozwolić komuś umrzeć, gdy jego życie dobiega kresu, a co innego celowe zabicie go – mówi papieskiej rozgłośni Boscia.

Reklama

Jak podkreśla, zamiast „promować eutanazję, trzeba zreformować system służby zdrowia”. Mamy niefunkcjonujące i przepełnione szpitale oraz dotkliwy brak personelu. Rodziny chorych i sami terminalnie chorzy nie otrzymują odpowiedniej pomocy. Sytuacja staje się trudniejsza, gdy czujemy się ciężarem dla społeczeństwa i rodziny – dodaje.

„Człowiek nieakceptowany myśli, że lepiej ze sobą skończyć”

Jak tłumaczy, kiedy człowiek czuje się nieakceptowany „w cierpieniu czy niepełnosprawności”, to pojawia się myślenie, że „lepiej ze sobą skończyć”.

Brak opieki paliatywnej i niewydolność systemu służby zdrowia popychają ludzi do stwierdzenia – pomóżcie mi umrzeć. I to jest wyzwanie, któremu musimy stawić czoło. Właśnie w takich sytuacjach, zamiast oferować eutanazję, musimy nieść pomoc, czułość, bliskość i dotyk braterstwa – dodaje.

Reklama

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę