Nasze projekty

Światowe organizacje apelują o pomoc dla uchodźców w obliczu pandemii

Blisko 50 różnych organizacji katolickich z całego świata podpisało się pod apelem i planem działania dla przywódców międzynarodowych, dotyczącym sytuacji uchodźców w czasie pandemii. „Naszym wspólnym obowiązkiem jest działać szybko i solidarnie” - przekonują.

Propozycje natychmiastowych działań podpisało wielu wybitnych przywódców katolickich oraz przedstawicieli organizacji pomocowych z Ameryki Środkowej, Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Ich plan zawiera 5 punktów – propozycji działania na rzecz ochrony migrantów i uchodźców podczas globalnej pandemii COVID-19.

Ta pandemia jest kryzysem zdrowia publicznego, który pokazuje, jak bardzo jesteśmy ze sobą powiązani. Naszym wspólnym obowiązkiem jest działać szybko i solidarnie

piszą.

Reklama
Reklama

Pięcioetapowy plan wzywa do:

  • „szybkiego, bezpiecznego i uporządkowanego” uwolnienia jak największej liczby osób ubiegających się o azyl i migrantów przebywających obecnie w areszcie; znaczące zwiększenie środków na powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w obozach dla uchodźców, schroniskach dla migrantów i ośrodkach detencyjnych;
  • sprawiedliwy dostęp do badań i opieki w nagłych wypadkach;
  • gwarantowane prawo do azylu;
  • wezwanie do „natychmiastowych i na dużą skalę” inwestycji w publiczne systemy opieki zdrowotnej, wsparcie żywności i dochodów dla rodzin w trudnej sytuacji.

„Wzywamy do międzynarodowej solidarności, która będzie promować ożywienie gospodarcze w uboższych krajach regionu, a także ludzki i integralny rozwój najbardziej wrażliwych rodzin i społeczności” – piszą sygnatariusze, koncentrując się na pierwotnych przyczynach ubóstwa, przemoc i korupcja, które zmuszają ludzi do opuszczenia domów i szukania schronienia w innym miejscu”.

Pod apelem i planem podpisali się m.in. arcybiskupi i kardynałowie z terenów Ameryki Północnej i Południowej, tacy jak kard.  Álvaro Ramazzini Imeri z Gwatemali czy kard. Joseph Tobin z Newarku w USA. Ponadto sygnatariuszami są szefowie kilkudziesięciu organizacji pomocowych z tych terenów, m.in.  Catholic Relief Services, Catholic Labor Network, Faith in Public Life, Ignatian Solidarity Network, NETWORK Lobby for Catholic Social Justice oraz Pax Christi.

Reklama
Reklama

ad, Crux/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite