Silne trzęsienie ziemi w Chorwacji. Wstrząs o magnitudzie 6,4

W pobliżu Zagrzebia doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,4 - podaje agencja Reuters. Wstrząs był odczuwalny m.in w Budapeszcie i Wiedniu.

Ognisko wstrząsów znalazło się niedaleko Zagrzebia, na głębokości 10 km – wynika z danych niemieckiego ośrodka GFZ. Wtorkowy wstrząs był odczuwalny min. w Budapeszcie i w Wiedniu.

To kolejne trzęsienie ziemi, ponieważ w poniedziałek w pobliżu Zagrzebia zanotowano wstrząsy o magnitudzie 5,2. Epicentrum znajdowało się w pobliżu miejscowości Petrinja, ok. 50 km od chorwackiej stolicy.

Reklama

W marcu br. trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,3 nawiedziło Zagrzeb, powodując śmierć jednej osoby i raniąc 27.

Zniszczone kościoły

W trzęsieniu ziemi uszkodzone zostały kościoły: katedra w Sisak i kościoły oraz domy parafialne.

Ordynariusz diecezji Sisak bp Vlado Košić opowiedział na falach katolickiego radia Hkr, że w czasie wstrząsów upadały figury i spadały ze ścian obrazy w siedzibie biskupiej. Najpoważniejsze szkody odnotowano w dzwonnicy katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, którą trzeba jak najszybciej naprawić, mniejsze zaś na dachu chóru oraz w łączniku między dzwonnicą i fasadą świątyni. We wnętrzu katedry widać liczne pęknięcia. Poważnie zniszczony jest dom parafialny, w którym zawaliła się część stropu pierwszego piętra.

Reklama

Biskup poinformował, że szkody odnotowano także w innych 10 kościołach, kaplicach i domach parafialnych w okolicach Sisak. W miejscowości Petrinja z dachu kościoła św. Wawrzyńca odpadły liczne dachówki, a w domu parafialnym doliczono się około 20 pęknięć ścian.

Z kolei w sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w dzielnicy Zagrzebia – Remete, które poniosło poważne straty w czasie poprzednich wstrząsów sejsmicznych w marcu br., odpadły kawałki tynku z fresków. Wciąż stoją tam rusztowania i podpory po tamtym trzęsieniu ziemi. – Boże Narodzenie mówi nam, byśmy się nie bali niczego, ale złożyli swe życie w ręce Boga – podkreśla proboszcza, ks. Anotnio Mario Čirko.

kh,ag/Reuters/PAP/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę