Nasze projekty

„Samochodowe” Msze święte w Portugalii

Portugalska parafia w Alcanede zaprasza na Msze św., podczas których wierni pozostają wewnątrz samochodów, jakimi przybyli na położony w pobliżu kościoła plac. Jak wyjaśnił miejscowy proboszcz, inicjatywa „samochodowych” Eucharystii narodziła się wraz z usuwaniem restrykcji dotyczących epidemii koronawirusa.

Ks. Antonio Gaspar przyznał, że wprawdzie od 30 maja istnieje możliwość odprawiania Mszy św. dla wiernych w świątyniach, ale nie był w stanie spełnić ku temu koniecznych wymogów. – Gdybym w warunkach, w których obecnie mogą odbywać się Msze św. zorganizował Eucharystię, to do wnętrza świątyni mogłoby wejść zaledwie 17 osób – dodał duchowny. Postanowił znaleźć inne rozwiązanie.

Wierni, którzy przyjeżdżają na msze do jego parafii, mogą w niej uczestniczyć nie wychodząc z samochodów. Dzięki temu w modlitwie może wziąć udział więcej osób jednocześnie.

Wraz z ogłoszonym w połowie marca w Portugalii stanem zagrożenia epidemicznego, a następnie stanem wyjątkowym konferencja episkopatu zakazała organizowania Mszy św. z udziałem wiernych. W niektórych tylko kościołach celebrowane były nabożeństwa, które transmitowały środki masowego przekazu.

Reklama
Reklama

Wprawdzie 30 maja przywrócono możliwość odprawiania liturgii we wnętrzu świątyń z udziałem wiernych, ale na organizatorów modlitw nałożono rozmaite obostrzenia. Są to m.in. obowiązek zachowania dwumetrowego odstępu między wiernymi, konieczność noszenia maseczek ochronnych podczas nabożeństwa, dezynfekcji rąk przed wejściem do świątyni, a także zakaz przekazywania sobie znaku pokoju.

 

KAI, os/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite