Nasze projekty

RŚA: 3/4 kraju w rękach rebeliantów

W Republice Środkowoafrykańskiej ponownie chwycono za broń. Rozpoczętą w 2013 r. wojnę domową na krótko przerwano dzięki wizycie papieża Franciszka w listopadzie 2015 r., ale już od wielu miesięcy znowu trwają walki

Jak wyjaśnił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego arcybiskup stołecznego Bangi, konflikt nie ma przyczyn religijnych, choć grupy zbrojne Seleki twierdzą, że bronią wyznawców islamu, a w oddziałach Antybalaki przeważają chrześcijanie. Motywem jest żądza władzy i kontroli nad bogactwami naturalnymi, w tym złotem i diamentami. Tamtejsi zwierzchnicy religijni katolików, protestantów i muzułmanów stale wzywają, by nie manipulować religią w celach politycznych.

Obecnie trzy czwarte terytorium Republiki Środkowoafrykańskiej „jest w rękach wszelkiego rodzaju rebeliantów, którzy rabują, gwałcą, niszczą, podpalają, zabijają” – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Dieudonné Nzapalainga. Niepokoi się on szczególnie o dzieci i młodzież.

Reklama
Reklama

„Niektórzy młodzi ludzie łatwo padają łupem rebeliantów i dlatego pragnąłbym bardzo, żeby znowu zaczęły działać szkoły i edukacja. Miejsce dziecka jest bowiem w szkole, a nie z bronią w ręku gotową do strzelania. Jego miejsce nie jest na froncie. Nie ma być żołnierzem, nie ma być «mięsem armatnim». Jego miejsce jest na szkolnych ławkach, aby móc kiedyś odkryć samego siebie, drugiego człowieka, ludzkość i aby budować świat na nowo. Są jednak ludzie, którzy często dla własnych interesów deformują czy wręcz wypaczają sumienia tych dzieci, wkładając w ich ręce broń czy narkotyzując je, a zatem sprowadzając je na złe, niezdrowe drogi. Jesteśmy przekonani, że nie można tak dalej niszczyć młodzieży. Dorośli muszą się otrząsnąć i stać się odpowiedzialni, podjąć wysiłek, żeby zmienić sytuację” – powiedział środkowoafrykański kardynał.


RV / Bangi

Katolicka Agencja Informacyjna

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite