Nasze projekty

Obchodzimy dziś Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

W niedzielę, 8 listopada, obchodzony jest w Polsce Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Co roku, jako przewodni motyw obchodów tego dnia, wybierany jest jeden kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami. W tym roku jest nim Republika Środkowoafrykańska.

Przebiegający pod hasłem „Przywrócić nadzieję” Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, organizuje corocznie w drugą niedzielę listopada Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” wraz z Konferencją Episkopatu Polski. Co roku, jako przewodni motyw obchodów, wybierany jest jeden kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami. W tym roku współczesne męczeństwo chrześcijan reprezentuje Republika Środkowoafrykańska.

W RŚA nędzę pogłębia destabilizacja polityczna i trwająca od 2013 r. wojna, która wybuchła po obaleniu prezydenta Françoisa Bozize’a. W wojnie tej walczą ze sobą muzułmanie i chrześcijanie. Tysiące ludzi nadal ucieka, a w kraju zaczyna brakować żywności – alarmuje ks. dr Andrzej Paś z polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

ZOBACZ TEŻ: W Bangi powstaje pierwsza w RŚA Szkoła Muzyczna

Reklama
Reklama

Wielkim problemem w tym kraju jest analfabetyzm, a także wysoce rozpowszechniona praca dzieci. Pracują one w rolnictwie, górnictwie diamentów, jako pomoc domowa, przy hodowli bydła, a także przy utrzymaniu dróg. Są również zmuszane do pracy w kopalniach uranu, gdzie narażone są na śmiertelne dawki napromieniowania. Ponadto, wedle szacunków ONZ, około 11% populacji w wieku od 15 do 49 lat jest nosicielem wirusa HIV.

Jak jednak zauważa ks. Paś, paradoksalnie ten kraj – zresztą jak i cała Afryka – obfituje w ogromne bogactwa zasobów naturalnych, które zdolne byłby nie tylko wyżywić, ale i podnieść gospodarczo tę część świata. Wydaje się jednak, iż nie chodzi o to, by tak się stało, ale o to, by zdobyć – kradnąc i skłócając braci jednego narodu. A powiedziane jest, by: „…słońce nie zachodziło nad naszym gniewem” – pisze w tekście „Serce Afryki” ks. Paś.

Reklama
Reklama

Jak zwraca uwagę Stowarzyszenie PKWP, RŚA to jeden z najbiedniejszych i najmniej bezpiecznych krajów na świecie. W ostatnim czasie doszło tam do wielu aktów dyskryminacji i brutalnych ataków, w tym zabójstw odwetowych między różnymi społecznościami. Republika Środkowoafrykańska potrzebuje przede wszystkim wewnętrznego pokoju, dzięki któremu można zbudować lepszy kraj. Nasi bracia i siostry z RŚA potrzebują naszego wsparcia duchowego i materialnego. Dlatego – podarujmy im nadzieję! – czytamy w apelu papieskiego stowarzyszenia.

W ramach Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym można zapoznać się bliżej z sytuacją poszczególnych krajów dotkniętych prześladowaniami. W tym roku obchodzony jest on po raz 12. Do tej pory wśród krajów, na których sytuację szczególnie zwracało uwagę PKWP znalazły się m.in. Sudan, Irak, Syria czy Pakistan. PKWP przygotowuje na każdą drugą sobotę listopada materiały duszpasterskie i do wykorzystania na katechezie.

Dzień ten jest też dla każdego okazją do okazania finansowego wsparcia chrześcijan w krajach, w których nie mogą oni swobodnie wyznawać swojej wiary. Można to zrobić wysyłając charytatywnego SMS-a lub dokonując przelewu na nr 87 1020 1068 0000 1402 0096 8990 z dopiskiem “Dzień Solidarności” czy też za pomocą serwisu DotPay na stronie PKWP.

Reklama

os, KAI, pkwp.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę