W Kongo ruszył pierwszy projekt „Fundacji Papieża Franciszka dla Afryki”. Będzie wspierać ubogie kobiety

Siostra Rita Mboshu z Kongo uruchomiła pierwszy projekt w ramach działania "Fundacji Papieża Franciszka dla Afryki". Będzie on wspierać kobiety w trudnej sytuacji, zwłaszcza samotne matki. "Zależy nam na tym, by stawały się samodzielne i potrafiły zadbać o swoją rodzinę" - mówi zakonnica.

fot. Annie Spratt / Unsplash

85 proc. mieszkańców w skrajnej nędzy

Projekt realizowany jest w dzielnicy Ngomba Kikusa. 85 proc. jej mieszkańców żyje w skrajnej nędzy. Nie mają dostępu do wody i elektryczności. Są nawet trudności z dostawą podstawowych produktów żywnościowych, ponieważ prowadzi tam jedna trudno przejezdna droga. To tu mieszka wiele samotnych kobiet, które zostały matkami mając zaledwie 11-17 lat, a niektóre z nich są ofiarami gwałtów.

Fundacja ma za zadanie wcielać w praktykę społeczne nauczanie Franciszka, zwłaszcza to zawarte w encyklikach «Laudato sì» i «Fratelli tutti». Celem fundacji jest przyczynienie się do lepszego zaangażowania w życie społeczne młodych kobiet, szczególnie samotnych matek, które nie mają żadnego wykształcenia, a co za tym idzie pracy – powiedziała Radiu Watykańskiemu siostra Rita Mboshu.

PRZECZYTAJ: „Pomódl się, gdy słyszysz karetkę, straż pożarną, policję… To sygnał, że ktoś ma kłopoty!”

Reklama
Reklama

Pomoc dla ubogich kobiet

Siostra Mboshu będzie organizować pomoc dla ubogich kobiet na obrzeżach stolicy Kongo, Kinszasy. To teren, na którym szerzy się analfabetyzm, czego następstwem jest także duże bezrobocie. Dlatego też zakonnica chce zapewnić potrzebującym kobietom podstawowe wykształcenie.

W kraju, który obfituje w bogactwa naturalne, sytuacja jest dramatyczna. Nędza, w której żyją kobiety jest wręcz trudna do opisania – zwraca uwagę siostra Rita Mboshu.

W Fundacji uczy kobiety nie tylko pisać i czytać, ale także przybliża im tajniki kroju i szycia, fryzjerstwa czy cukiernictwa. Chcemy zapewnić im podstawową edukację oraz konkretną praktykę zawodową, na koniec dajemy potrzebny sprzęt np. maszyny do szycia. Zależy nam na tym, by stawały się samodzielne i potrafiły zadbać o swoją rodzinę – wyjaśnia pomysłodawczyni projektu.

Reklama
Reklama

„Papież Franciszek dla Afryki”

Fundacja „Papież Franciszek dla Afryki” jest organizacją społeczną non-profit z siedzibą w Kinszasie. Jej głównym celem jest promowanie Magisterium Papieża Franciszka poprzez inicjatywy formacji integralnej.

Fundacja chce edukować i szkolić kobiety w zakresie autonomii, odpowiedzialnej wolności i aktywnego uczestnictwa. Działa także na rzecz młodych ludzi, przygotowując ich do obowiązków rodzinnych i zawodowych oraz zapewnia ciągłą formację narzeczonych, małżeństw i rodzin, by uświadomić im ich misję w Kościele i społeczeństwie.

os, KAI, VaticanNews.va/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę