Nasze projekty

„Potrzebujemy wspólnoty. Sami nie damy rady”. Franciszkanin o sytuacji w Bergamo

- Najgorsze zdaje się już być za nami, ale do tego, by się podnieść potrzebujemy wspólnoty - mówi Radiu Watykańskiemu o. Marco Bergamelli, franciszkanin pracujący w Bergamo. Podkreśla, że bez wspólnoty trudno się podnieść, dlatego Kościół jest przy cierpiących i niesie im nadzieję, a zarazem konkretnie pomaga na nowo rozpocząć życie.

Włoski franciszkanin jest odpowiedzialny za kościół na cmentarzu w Bergamo. Wyznaje, że nigdy nie zapomni chwili, gdy wyniesiono z niego ławki, by zmieściło się tam 140 trumien. – Jedenaście razy błogosławiłem transport trumien do innego miasta, ostatni w Wielki Piątek. Ten widok wciąż napełnia mnie bólem – podkreśla franciszkanin. Ci nieliczni, którzy mogli być na pogrzebie brali urnę z prochami swych zmarłych w objęcia, jak największy skarb.

– Każda rodzina tu kogoś straciła. Trudno nam będzie zapomnieć widok konwoju wojskowych ciężarówek wywożących trumny naszych bliskich do krematoriów i to, że rodziny nie mogły się z nimi pożegnać, ani być na pogrzebie – mówi.

O. Bergamelli podkreśla, że ludzie w Bergamo potrzebują pomocy materialnej, ale także wsparcia psychologicznego i umocnienia duchowego. – Najgorsze zdaje się już być za nami, ale do tego, by się podnieść potrzebujemy wspólnoty. Sami nie damy rady – dodaje.

Reklama
Reklama

Mimo że zmniejsza się liczba zmarłych i chorych na koronawirusa, to pogłębia się kryzys gospodarczy, który uderza w rodziny. Dlatego diecezja Bergamo zainicjowała projekt „Zacznijmy na nowo razem” po to, by dać wsparcie rodzinom dotkliwie dotkniętym przez COVID-19. Finansowane będą z niego wydatki, które najboleśniej ciążą na domowym budżecie, takie jak opłaty za czynsz, światło i gaz, a także wydatki związane z nauką dzieci oraz lekarstwa dla ludzi starszych i chorych.

Dzięki współpracy z diecezjalną Caritas pomoc popłynie także do ludzi samotnych, którzy szczególnie boleśnie przeżywają obecną pandemię. Diecezjalną „tarczę antykryzysową” udało się stworzyć dzięki współpracy diecezji, Caritas, Stowarzyszenia Diakonia, włoskiego episkopatu oraz darowiznom firm i osób prywatnych. Do tej pory udało się zebrać 5 mln euro.

KAI, kh

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite