Nasze projekty

Włochy: Dzień pamięci o ofiarach koronawirusa

Dziś Włosi obchodzą dzień pamięci o ofiarach pandemii koronawirusa. Nie zabrakło modlitwy i gestów miłosierdzia.

Instagram.com/cestelliditalia

Dokładnie rok temu przez wymarłe ulice Bergamo przejechał długi konwój wojskowych ciężarówek wywożący trumny z ciałami zmarłych w wyniku zakażenia COVID-19. Zdjęcie przedstawiające tę przejmującą scenę obiegło cały świat.

Właśnie w rocznicę tego wydarzenia, które wstrząsnęło opinią publiczną na świecie, Włosi obchodzą dzień pamięci o ofiarach epidemii koronawirusa. Ten dzień jest tym smutniejszy, gdyż prawie cały kraj ponownie przeżywa twardy lockdown, a liczba zarażonych stale rośnie.

Reklama
Reklama

Modlitwa i gesty miłosierdzia

Międzyreligijne nabożeństwo z udziałem premiera Mario Draghiego sprawowane jest na głównym cmen. arzu w Bergamo W szpitalu im. Jana XXIII, który wciąż jest na pierwszej linii walki z wirusem, zapłonie benedyktyńska Lampa pokoju – symbol światła, nadziei i zmartwychwstania. Wieczorem w całym kraju zabiją pogrzebowe dzwony, zachęcając mieszkańców Włoch do zatrzymania się na chwilę modlitwy.

Wspomnienie tych ciężarówek, na których było również ciało mego taty, wciąż wywołuje we mnie dreszcz przerażenia. Ten dzień pamięci, to sposób pożegnania tych tak wielu ofiar, oddania im hołdu i spojrzenia na nasze życie w perspektywie Zmartwychwstania. Niestety rozbrzmiewający dziś we wszystkich diecezjach Włoch głos pogrzebowych dzwonów przypomni nam, że wciąż biją one dla kolejnych ofiar. –powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Angelo Riva, proboszcz parafii w Carenno, który w tym czasie stracił ojca.

Reklama
Reklama

Wiele rodzin nadal przeszywa ból spowodowany koronawirusem. Chciałbym, aby te dzwony były dla nas wezwaniem do jeszcze większego miłosierdzia. Nie możemy zamykać się jedynie we własnym bólu. Jest tak wielu doświadczonych ludzi, którzy potrzebują dziś kogoś, kto ich w wesprze w nadziei. Bycie blisko drugiego człowieka staje się tym wymiarem miłosierdzia pomagającym pokonać ból wywołany koronawirusem, a także świadectwem miłości chrześcijańskiej. – dodał ks. Riva.

SPRAWDŹ: Nowe obostrzenia w całej Polsce. Minister ogłosił decyzje

kw/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę