Nasze projekty

Portugalia modli się o deszcz

Przewodniczący Episkopatu Portugalii kard. Manuel Clemente wezwał wiernych do modlitwy o deszcz w związku z panującą na terenie tego kraju suszą.

Kardynał patriarcha Lizbony przypomniał, że susza nie tylko doprowadziła do strat w rolnictwie, ale ułatwiła też rozprzestrzenianie się ognia podczas trawiących kraj od połowy czerwca pożarów, w efekcie których zginęło 109 osób. Portugalski hierarcha przypomniał, że modlitwa do Boga o dary natury, takie jak deszcz, znana jest z tradycji biblijnej. Kard. Clemente zwrócił się też do duszpasterzy, aby włączyli prośbę o deszcz do swoich codziennych intencji mszalnych. – Niech Bóg, w którym żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, ześle nam tak potrzebny deszcz – napisał w apelu do wiernych przewodniczący portugalskiego episkopatu.

Szacuje się, że już ponad 75 proc. obszarów Portugalii dotkniętych jest suszą ekstremalną, zaś 24,8 proc. przez suszą ostrą. Według Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA), nigdy wcześniej na terytorium tego kraju nie zanotowano tak intensywnej suszy. Eksperci wskazują, że choć wysokie temperatury powietrza, przekraczające w październiku w wielu regionach 35 stopni Celsjusza, przysporzyły wizerunkowi tego kraju w światowej turystyce opinii ciepłego, a zarazem atrakcyjnego poza sezonem urlopowym, to doprowadziły też do negatywnych zjawisk, takich jak np. pożary lasów i terenów leśnych.

Reklama
Reklama

We wrześniu br. portugalski rząd Antonia Costy uruchomił program pomocy rolnikom, którzy z powodu braku wody musieli ograniczyć obszar upraw. Najwięcej gospodarstw nim objętych znajduje się w trzech wschodnich dystryktach kraju: Portalegre, Beja i Evora.


mz (KAI) / Lizbona

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite