Nasze projekty

Ponad 80 milionów ludzi na świecie jest uchodźcami. Ich liczba ciągle rośnie

Z powodu wojen, głodu, nędzy, przemocy i zmian klimatu w zeszłym roku co sekundę ktoś na świecie musiał opuścić swoje miejsce zamieszkania. Liczba uchodźców rośnie w alarmującym tempie – w ciągu ostatniej dekady zanotowano jej dwukrotny wzrost. 20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy.

Obecnie ponad 80 milionów ludzi na świecie jest uchodźcami. Za tak dużą liczbę odpowiadają duże konflikty zbrojne, przede wszystkim w Syrii oraz katastrofa gospodarcza w Wenezueli. Jednak w ostatnich latach za decyzją o migracji coraz częściej stoją przyczyny klimatyczne.

Globalne ocieplenie klimatu w wielu krajach Południa skutkuje występowaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak przedłużające się fale upałów, susze i powodzie – mówi Rafał Grzelewski z PAH. Każdego roku aż 30 milionów osób musi porzucać z tego powodu swoje domy – dodaje.

Tylko 54 kraje zaczęły szczepić uchodźców

Życie na uchodźstwie to skrajnie trudna sytuacja dla każdej osoby. 8 na 10 uchodźców przebywa w krajach, w których powszechne są głód i niedożywienie. Są narażeni na utratę zdrowia, często stają się ofiarami handlu ludźmi, gwałtów czy wykorzystywania. Prawie połowa z nich to dzieci, pozbawione szansy na bezpieczne dzieciństwo i edukację – na studia uczęszcza tylko 3% uchodźców.

Reklama

Miniony rok był dla uchodźców wyjątkowo trudny. Pandemiczne restrykcje wpędziły wiele osób w bezrobocie i ubóstwo, odcięły od pomocy humanitarnej obozy – mówi Helena Krajewska z PAH. Co gorsze obecnie jedynie 54 kraje zaczęły szczepić także uchodźców, a większość z państw ich goszczących otrzymało o wiele mniej szczepionek niż USA lub członkowie UE – zauważa.

Pozostają na wygnaniu przez wiele lat

Na szukanie lepszego życia w bogatych krajach Północy decydują się bardzo nieliczni uchodźcy. Blisko cztery piąte z nich przebywa w państwach ościennych. Czekają na poprawę sytuacji – ustanie konfliktu zbrojnego, suszy, powodzi czy perspektywę znalezienia pracy, lecz przedłużające się kryzysy sprawiają, że pozostają na wygnaniu przez lata. Trudno w ten sposób odbudować życie swoje i najbliższych.

Polska Akcja Humanitarna pomaga uchodźcom wewnętrznym w Sudanie Południowym, Somalii, Jemenie, Iraku i Libanie. Poprzez zapewnienie dostępu do wody i godnych warunków higienicznych oraz wsparcie medyczne i materialne ludzie ci mają szansę przetrwać najtrudniejszy czas w oczekiwaniu na powrót do domu. Jest to możliwe wyłącznie dzięki finansowemu wsparciu darczyńców PAH – obywateli, instytucji i firm.

Reklama

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę