Nasze projekty

Przez 30 lat zginęło tysiące migrantów. „Morze Śródziemne stało się miejscem śmierci”

"Zmienia się symbolika Morza Śródziemnego. Rzymianie nazywali je mare nostrum – naszym morzem, dziś grozi nam, że stanie się ono mare mortuum – morzem martwym" – ostrzegał kard. Pietro Parolin podczas modlitwy w bazylice Matki Bożej na Zatybrzu z okazji przypadającego w najbliższą niedzielę Światowego Dnia Uchodźcy.

Obok członków Wspólnoty św. Idziego, która jest gospodarzem tej świątyni, modlitewne czuwanie zgromadziło przedstawicieli organizacji, które zabiegają o otwarcie Europy na migrantów. Modlono się za też za tych, którzy zginęli w drodze na Stary Kontynent. Od 1990 r. było ich w sumie ponad 43 tys.

Jak zauważył w homilii kard. Parolin, Morze Śródziemne stało się bardziej miejscem konfrontacji niż symbolem spotkania. Nad tym morzem powstawały najwspanialsze cywilizacje w historii, a obecnie obserwujemy w tym regionie regres życia wspólnego, toną i umierają ludzie, widzimy gniew i nędzę, niekończące się spory i dyskusje, różnego rodzaju manipulacje, a przede wszystkim zbyt wiele obojętności.

„Jeśli jedności nie odnajdziemy w solidarności, trudno będzie ją odnaleźć w czymkolwiek innym”

Nawiązując do kryzysu migracyjnego, tłumaczył, że zbyt często jesteśmy uśpieni, a budzimy się wyłącznie wtedy, gdy media donoszą o kolejnych wstrząsających obrazach. Kardynał zauważył, że w dyskusji nad migracjami trudno wnieść się ponad partyjne podziały, ponieważ grozi to popadnięciem w antytetyczne i upolitycznione wizje, którym ulegają również wierzący. Dlatego wezwał do modlitwy, szczególnie za rządzących.

Reklama
Reklama

W sposób szczególny modlimy się za instytucje europejskie, aby kwestia migracji znalazła wreszcie solidarną odpowiedź. W rzeczywistości Europa będzie mogła myśleć o spójnej przyszłości tylko wtedy, gdy będzie w stanie wyjść poza realizację partykularnych interesów i prowadzić szeroko zakrojoną politykę ukierunkowaną na coraz bardziej niezbędną integrację. Jeśli jedności nie odnajdziemy w solidarności, trudno będzie ją odnaleźć w czymkolwiek innym. Interesy bowiem nie łączą, ale zamykają w sobie – mówił kard. Parolin.

kh/Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę