Nasze projekty

Papież odwiedził parafię pomagającą samotnym matkom

Franciszek w czwartek odwiedził parafię San Giorgio in Acilia pomagającą 100 samotnym matkom i związane z nią Centrum Duszpasterskie imienia św. Gianny Beretty Molli. Centrum zostało wybudowane staraniem jej siostry Virginii Molli.

Fot. Angie Menes/Cathopic

Dwie godziny rozmawiał Franciszek z księżmi z peryferii Rzymu na tematy duszpasterskie. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in. gościnność, bliskość z ludźmi, proces synodalny, który jest drogą Kościoła ku przyszłości. Kapłani dzielili się także swym doświadczeniem. 

Czuliśmy się jak dzieci, które stoją wokół swojego ojca i są przez niego zachęcane. Było miejsce na pytania i wyszliśmy szczęśliwi – powiedział uczestniczący w spotkaniu biskup pomocniczy Rzymu Dario Gervasi. Dodał, że było to „piękne, a nawet wzruszające spotkanie”, które przebiegło w „bardzo serdecznej i przyjacielskiej atmosferze”.

Parafia wspierająca samotne matki

Po rozmowie z księżmi Papież Franciszek pozdrowił wolontariuszy Centrum Duszpasterskiego imienia św. Gianny Beretty Molli. Każdego ranka zaczynamy od dystrybucji chleba powszedniego – zaznaczył proboszcz ks. Antonio Romeo Vettorato. Wieczorem grupa wolontariuszy objeżdża okoliczne piekarnie, dające nam niesprzedany chleb i pizzę, a następnego ranka rozdajemy to, co zebraliśmy, potrzebującym – dodał.

Oprócz tego istnieje „Projekt Matki”, który pomaga matkom i dzieciom od poczęcia do trzeciego roku życia. Obecnie parafia opiekuje się około stu kobietami, które znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej, prawie wszystkie samotne i prawie wszystkie cudzoziemki.

Dwa razy w tygodniu mogą odbierać artykuły spożywcze, odzież, podstawowe artykuły pierwszej potrzeby, ale sprawdzamy również, czy nie potrzebują pomocy przy wizytach u specjalistów lub czegoś innego – wyjaśnił proboszcz. W ramach wsparcia „Projektu Matek” w tym roku stworzono również „Przestrzeń Matek”, w której wolontariusze pomagają różnym kobietom uczęszczającym do Centrum w interakcji i poznawaniu się nawzajem. 

Reklama

Ponadto, parafialny Caritas przyjmuje i dystrybuuje paczki żywnościowe, które trafiają do ok. 300 rodzin. Jest też „butik odzieżowy”, za pośrednictwem, którego zbierane są ubrania. Pierzemy je, układamy i udostępniamy potrzebującym dzięki grupie wolontariuszy – powiedział proboszcz.

Jest to kolejna wizyta Papieża na przedmieściach Rzymu, podczas których spotyka się z księżmi oraz ludźmi, którym posługują w parafiach. Wizyty zostały przerwane przez Covid, ale Papież przywrócił te spotkania, podczas których jest wiele miejsca na słuchanie i dialog na temat problemów, potrzeb i nadziei, które napotykają księża w swojej posłudze.

Ks. Paweł Rytel – Andrianik, Salvatore Cernuzio, Vatican News, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę