Opublikowano raport ws. nadużyć w niemieckiej diecezji. Watykan komentuje

Według raportu dotyczącego nadużyć popełnionych przez księży w archidiecezji Monachium i Fryzyngi, kard. Joseph Ratzinger miał się dopuścić czterech błędów w podejściu do takich przypadków. Do dokumentu odniósł się w komunikacie Watykan.

fot. Episkopat/Flickr

Raport, który zaprezentowano w czwartek, dotyczący nadużyć w latach 1945-2019 sporządziła kancelaria Westpfahl Spilker Wastl, działająca na zlecenie archidiecezji monachijskiej.

Co najmniej 497 osób było ofiarami wykorzystywania seksualnego, którego dopuściło się 235 sprawców – wynika z dokumentu. Wśród 235 sprawców było 173 księży, 9 diakonów, 5 osób z duszpasterstwa i 48 pracowników szkół.

Według raportu, kard. Joseph Ratzinger popełnił cztery błędy w takich sprawach, gdy kierował archidiecezją od 1977 do 1982 roku. Do dokumentu dołączono deklarację papieża seniora, w której odpiera zarzuty.

Reklama
Reklama

ZOBACZ: „Nie był zamieszany w sprawy nadużyć”. Seewald o zarzutach wobec Benedykta XVI

Zaprezentowany raport zarzuca także 21 błędów kard. Friedrichowi Wetterowi, następcy kard. Ratzingera, oraz 2 kard. Reinhardowi Marxowi.

Jest komunikat Watykanu po opublikowaniu raportu

Matteo Bruni, dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej, przekazał dziennikarzom oświadczenie po opublikowaniu niemieckiego raportu.

Reklama
Reklama

„Stolica Apostolska uważa, że musi poświęcić należytą uwagę dokumentowi, którego treści w tej chwili nie zna. W najbliższych dniach, po jego opublikowaniu, przeanalizuje go i będzie w stanie odnieść się do szczegółów, które on zawiera” – podkreślił.

Dodał że, „Stolica Apostolska zapewnia o swej bliskości wszystkie ofiary i potwierdza podjętą drogę na rzecz ochrony najmłodszych i zagwarantowania im bezpiecznego otoczenia”.

kh, PAP, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę