Nasze projekty

Nowo wyświęcony ksiądz daje mamie wyjątkowy prezent. Poruszający moment [VIDEO]

Podczas swojej pierwszej Mszy, nowo wyświęcony ksiądz przekazuje mamie szczególny prezent, który ta będzie przechowywać aż do swojej śmierci. Zobaczcie nagranie z tej wyjątkowo przejmującej chwili!

fot. Sachin Jose /twitter.com

Co roku, zazwyczaj w maju i czerwcu, Kościół wzbogaca się o nowych kapłanów. Święcenia kapłańskie to bardzo ważny moment, nie tylko dla samego święconego, ale także dla jego najbliższych, zwłaszcza rodziców. Szczególnie jeden moment staje się bardzo poruszający dla mam nowych kapłanów.

Podczas liturgii, biskup namaszcza dłonie święconego Krzyżmem. Dawniej namaszczone dłonie zawiązywano płóciennym materiałem, który miał wchłaniać nadmiar oleju. Materiał ten nazwany jest manutergium, co z łaciny oznacza ręcznik. Krzyżmo jest świętym olejem, dlatego też po wtarciu go w manutergium, także i on poniekąd staje się poświęcony i nie można go wyrzucić.

ZOBACZ TEŻ>>> Nowo wyświęcony ksiądz wpada w ramiona mamy

Reklama

Zgodnie z tradycją, podczas Mszy prymicyjnej nowo wyświęcony kapłan przekazuje go swojej mamie, jako wyraz wdzięczności za jej trud. Natomiast matka kapłana przechowuje tę pamiątkę aż do swojej śmierci. W dniu jej pogrzebu, manutergium wkładane jest w jej ręce na znak, że oddała swojego syna Bogu.

Prawdopodobnie zwyczaj ten sięga aż czasów św. Moniki, matki św. Augustyna. Więcej o świętej Monice można przeczytać >>>TUTAJ>>>.

Reklama

aleteia.org, oblaci.pl, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę