„Módlmy się za chrześcijan w Chinach”. Papieska intencja na marzec

Módlmy się za chrześcijan w Chinach aby wytrwali w Ewangelii i wzrastali w jedności - to intencja od papieża Franciszka do modlitwy w marcu.

Papież zauważa, że dzisiaj w Chinach Kościół z nadzieją patrzy w przyszłość. Pragnie, aby chińscy chrześcijanie byli prawdziwymi uczniami Chrystusa oraz dobrymi obywatelami. – Powinni nieść Ewangelię, ale bez prozelityzmu i dążyć do jedności wspólnoty katolickiej, która jest podzielona – mówi papież w przesłaniu zaprezentowanym w krótkim wideo.

Franciszek zachęcił też, aby chrześcijanie w Chinach stawali się prawdziwymi uczniami Chrystusa i byli dobrymi obywatelami.

– Módlmy się, aby Kościół w Chinach wytrwał w wierności Ewangelii i wzrastał w jedności. Dziękuję.

Reklama
Reklama

mówi Ojciec Święty.

Jak przypomina portal Vatican News w Chinach od 1970 roku nastąpił znaczny wzrost liczby chrześcijan. Według danych Pew Research Center liczebność chrześcijan wzrosła od 67 milionów w 2010 r. – około 5% populacji – do około 100 milionów w 2018 r. Oznacza to, że wyznawcy Chrystusa stanowią w Chinach już 7,21 proc. ludności, co w przełożeniu na liczby oznacza aż 1 miliard 386 milionów.

W ubiegłym roku Stolica Apostolska i rząd Chin podpisały tymczasowe porozumienie w sprawie mianowania biskupów, które miało na celu przywrócenie jedności między tamtejszymi katolikami. Wcześniej znaczna liczba wiernych i księży należała do tzw. Kościoła podziemnego, nieuznawanego za legalny przez władze państwa. 

Reklama
Reklama

Mimo tych starań organizacje badające sytuację chrześcijan na świecie ciągle alarmują, że nie zmniejsza się liczba szykan i prześladowań, z jakimi chrześcijanie w Chinach muszą się zmagać. 

O ochronę kościołów przed zniszczeniami i wiernych przed prześladowaniami ze strony komunistów chińskich poprosił Stolicę Apostolską biskup-senior Hongkongu i obrońca praw człowieka kard. Joseph Zen Ze-kiun. Jego list do Kolegium Kardynalskiego w tej sprawie z 27 września 2019 zamieścił 8 stycznia rzymski dziennik „Il Messaggero”. 87-letni purpurat zaprotestował w nim również przeciw milczeniu papieża na ten temat, chociaż wcześniej Franciszek obiecywał, że zajmie się problemem ucisku religijnego w Chinach.

Reklama

Autor listu ostro skrytykował przedstawicieli Stolicy Apostolskiej za ich przeciwstawienie się stanowisku Benedykta XVI w sprawie „chińskiej” w 2007 r. Wyraził przy tym przypuszczenie, że układ watykańsko-pekiński z 2018 jest tym samym dokumentem, którego poprzedni papież kilka lat wcześniej nie chciał podpisać.

Kard. Giovanni Battista Re skrytykował postawę swojego kolegi kard. Josepha Zen Ze-kiuna. W liście zamieszczonym w Internecie kard. Re odrzuca zastrzeżenia biskupa-seniora Hongkongu dotyczące niedawnego zbliżenia dyplomatycznego między Watykanem a Chińską Republiką Ludową.

W związku z porozumieniem z władzami Chin papież wycofał ekskomunikę wobec kilku biskupów wyświęconych bez jego zgody, którzy byli uznawani przez władze chińskie. Z drugiej strony Pekin jak do tej pory uznał tylko kilku biskupów Kościoła „podziemnego”. Kard. Zen powiedział, że ostatnim krokiem w zdradzie wiernych był dokument z czerwca ub.r., w którym Watykan zachęca duchownych do oficjalnej, państwowej rejestracji.

ms, ad, KAI, Vatican News/Stacja7

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę