Nasze projekty

„Módlmy się za chrześcijan w Chinach”. Papieska intencja na marzec

Módlmy się za chrześcijan w Chinach aby wytrwali w Ewangelii i wzrastali w jedności - to intencja od papieża Franciszka do modlitwy w marcu.

fot. flickr.com/presidentialoffice

Papież zauważa, że dzisiaj w Chinach Kościół z nadzieją patrzy w przyszłość. Pragnie, aby chińscy chrześcijanie byli prawdziwymi uczniami Chrystusa oraz dobrymi obywatelami. – Powinni nieść Ewangelię, ale bez prozelityzmu i dążyć do jedności wspólnoty katolickiej, która jest podzielona – mówi papież w przesłaniu zaprezentowanym w krótkim wideo.

Franciszek zachęcił też, aby chrześcijanie w Chinach stawali się prawdziwymi uczniami Chrystusa i byli dobrymi obywatelami.

– Módlmy się, aby Kościół w Chinach wytrwał w wierności Ewangelii i wzrastał w jedności. Dziękuję.

Reklama

mówi Ojciec Święty.

Jak przypomina portal Vatican News w Chinach od 1970 roku nastąpił znaczny wzrost liczby chrześcijan. Według danych Pew Research Center liczebność chrześcijan wzrosła od 67 milionów w 2010 r. – około 5% populacji – do około 100 milionów w 2018 r. Oznacza to, że wyznawcy Chrystusa stanowią w Chinach już 7,21 proc. ludności, co w przełożeniu na liczby oznacza aż 1 miliard 386 milionów.

W ubiegłym roku Stolica Apostolska i rząd Chin podpisały tymczasowe porozumienie w sprawie mianowania biskupów, które miało na celu przywrócenie jedności między tamtejszymi katolikami. Wcześniej znaczna liczba wiernych i księży należała do tzw. Kościoła podziemnego, nieuznawanego za legalny przez władze państwa. 

Reklama

Mimo tych starań organizacje badające sytuację chrześcijan na świecie ciągle alarmują, że nie zmniejsza się liczba szykan i prześladowań, z jakimi chrześcijanie w Chinach muszą się zmagać. 

O ochronę kościołów przed zniszczeniami i wiernych przed prześladowaniami ze strony komunistów chińskich poprosił Stolicę Apostolską biskup-senior Hongkongu i obrońca praw człowieka kard. Joseph Zen Ze-kiun. Jego list do Kolegium Kardynalskiego w tej sprawie z 27 września 2019 zamieścił 8 stycznia rzymski dziennik „Il Messaggero”. 87-letni purpurat zaprotestował w nim również przeciw milczeniu papieża na ten temat, chociaż wcześniej Franciszek obiecywał, że zajmie się problemem ucisku religijnego w Chinach.

Reklama

Autor listu ostro skrytykował przedstawicieli Stolicy Apostolskiej za ich przeciwstawienie się stanowisku Benedykta XVI w sprawie „chińskiej” w 2007 r. Wyraził przy tym przypuszczenie, że układ watykańsko-pekiński z 2018 jest tym samym dokumentem, którego poprzedni papież kilka lat wcześniej nie chciał podpisać.

Kard. Giovanni Battista Re skrytykował postawę swojego kolegi kard. Josepha Zen Ze-kiuna. W liście zamieszczonym w Internecie kard. Re odrzuca zastrzeżenia biskupa-seniora Hongkongu dotyczące niedawnego zbliżenia dyplomatycznego między Watykanem a Chińską Republiką Ludową.

W związku z porozumieniem z władzami Chin papież wycofał ekskomunikę wobec kilku biskupów wyświęconych bez jego zgody, którzy byli uznawani przez władze chińskie. Z drugiej strony Pekin jak do tej pory uznał tylko kilku biskupów Kościoła „podziemnego”. Kard. Zen powiedział, że ostatnim krokiem w zdradzie wiernych był dokument z czerwca ub.r., w którym Watykan zachęca duchownych do oficjalnej, państwowej rejestracji.

ms, ad, KAI, Vatican News/Stacja7

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę