Nasze projekty

Kościół katolicki w Chinach ma ponad stu biskupów

Na koniec 2015 w Chinach było 112 biskupów katolickich, z których 99 pozostawało w służbie czynnej, pozostali natomiast albo ustąpili np. ze względu na wiek lub stan zdrowia, albo zostali zmuszeni do odejścia. Te i wiele innych danych przynosi najnowszy rocznik Kościoła katolickiego w najludniejszym państwie świata, wydany na wiosnę br. przez Ośrodek Badań pw. Ducha Świętego diecezji Hongkongu.

Przedstawiając te liczby, dyrektor wykonawczy Ośrodka Anthony Lam Sui-ki zwrócił uwagę, że biskupów „otwartych”, tzn. uznanych i zatwierdzonych przez władze państwowe, jest 70, czyli o 11 więcej niż rok wcześniej, podczas gdy w Kościele „podziemnym”, a więc niezależnym od władz i pozostającym w łączności ze Stolicą Apostolską, jest ich 29, czyli o 13 mniej niż rok wcześniej. W ub. roku został wyświęcony tylko jedne biskup – Joseph Zhang Yilin dla diecezji Anyang a bp Martin Wu Qinjing objął rządy w diecezji Zhouzhi. Obaj należą do Kościoła „otwartego”.

Niektórzy spośród 9 biskupów „oficjalnych” wcześniej było związanych z Kościołem podziemnym – oświadczył Lam, odmówił jednak podania konkretnych danych. Jednocześnie wyjaśnił, że zmiana takiego statusu wiąże się z uznaniem danego biskupa przez władze państwowe.

Dyrektor Ośrodka oznajmił również, że w minionym roku dał się zauważyć ogólny spadek liczby duchowieństwa, sióstr zakonnych i seminarzystów. Obecnie Kościół „otwarty” w Chinach ma 2,5 tys. kapłanów – o stu mniej niż rok wcześniej oraz 3170 zakonnic, czyli o 80 mniej. W kościele „podziemnym” jest 1,3 tys. księży i 1,4 tys. sióstr, co oznacza spadek odpowiednio o 100 i 130 osób.

Reklama
Reklama

Kościół oficjalny ma obecnie 9 seminariów duchownych, w których do kapłaństwa przygotowuje się 425 kandydatów – o 135 mniej niż rok wcześniej, podczas gdy w „podziemnym” jest 10 seminariów z 200 alumnami (w 2014 było ich 300). Lam oświadczył ponadto, że znacząco wzrosła liczba niższych seminariów duchownych w Kościele „otwartym” – z 11 do 20. Dodał, że wskaźnik ten „jest zawsze kontrowersyjny, gdyż ludzie mają wątpliwości co do istoty przynajmniej niektórych z tych placówek”.


kg (KAI/UCANews) / Hongkong

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite