Nasze projekty

Kard. Kasper: Hans Küng przed śmiercią pojednał się z Kościołem

W rozmowie z włoskim dziennikiem „Corriere della Sera” kard. Walter Kasper ujawnił również, że latem ubiegłego roku bardzo osłabionemu ks. Hansowi Küngowi - któremu w 1979 roku Kongregacja nauki wiary odebrała prawo nauczania w imieniu Kościoła katolickiego - przekazał życzenia i błogosławieństwo od papieża Franciszka.

Salvador García Bardón/CC BY-NC 2.0

Hans się z tego bardzo ucieszył, to było dla niego bardzo ważne – stwierdził były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Jednocześnie wyraził uznanie dla Hansa Künga – teologa, który pomógł wielu ludziom odnaleźć wiarę; dzięki niemu też wielu pozostało w Kościele.

„Surowy krytyk, który pozostawał człowiekiem Kościoła”

Kard. Kasper znał Künga od końca lat 1950-tych, w późniejszych latach pracował z nim w Tybindze jako asystent naukowy. Miewaliśmy różne punkty widzenia, ale zawsze pozostawaliśmy w kontakcie – powiedział o swoim o pięć lat starszym od niego, byłym nauczycielu akademickim, dogmatyk i późniejszy przewodniczący Papieskiej Rady.

Kard. Kasper określił Künga jako “surowego krytyka, czasem także niesprawiedliwego”, ale jednak pozostającego zawsze „w głębi serca człowiekiem Kościoła i w Kościele”. Nigdy nie myślał o opuszczeniu Kościoła, a jego zamiarem było zrobienie wszystkiego, co najlepsze dla wewnętrznego życia Kościoła. Zawsze czuł się chrześcijaninem i katolikiem – powiedział kard. Kasper.

Reklama
Reklama

Modlił się za niego Benedykt XVI, przed śmiercią zadzwonił Franciszek

W rozmowie z „Corriere della Sera” powiedział, że latem ubiegłego roku, kiedy już spodziewano się, że Küng może wkrótce umrzeć, zadzwonił do niego papież Franciszek. Papież prosił mnie, żebym przekazał Küngowi pozdrowienia i błogosławieństwo w chrześcijańskiej komunii – wspominał kard. Kasper i dodał: To było tak, jakby Küng miał czuć się w pokoju z Kościołem i z Franciszkiem, rodzajem pojednania.

O stanie zdrowia Künga wiedział również Benedykt XVI i modlił się za niego, powiedział niemiecki kardynał. Odnosząc się do apeli o formalną rehabilitację Künga, któremu w 1979 roku Kongregacja Nauki Wiary odebrała prawo nauczania w imieniu Kościoła, powiedział: Nie ma sensu, kiedy się umiera, nie robi się żadnych postępowań, czekamy na kolejny sąd.

Kard. Kasper przypomniał, że pomiędzy Küngiem a urzędem nauczycielskim Kościoła katolickiego było kilka punktów spornych od encykliki „Humanae vitae” po kapłaństwo kobiet. Natomiast główna krytyka Künga była skierowana przeciwko dogmatowi o nieomylności. Sposób, w jaki to zrobił, nie podobał się Rzymowi; ja też się z tym nie zgadzałem – przyznał były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Reklama
Reklama

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę