Nasze projekty

Gruziński patriarcha ma już 49 tysięcy chrześniaków

Zwierzchnik Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Eliasz II doczekał się już ponad 40 tys. „chrześniaków”. W ramach masowego chrztu 521 dzieci 14 stycznia w prawosławnej katedrze Trójcy Świętej w Tbilisi 87-letni patriarcha błogosławił każde dziecko z osobna, każdemu nowo ochrzczonemu życzył szczęśliwego życia.

„Niech Bóg będzie twoim opiekunem”, mówił. Jednocześnie został ojcem chrzestnym tych dzieci. O uroczystości poinformowała gruzińska telewizja.

Masowe chrzty mają w Gruzji wieloletnią tradycję. W 2007 roku patriarcha zdecydował, że pragnie się przyczynić do poprawy sytuacji demograficznej w Gruzji. Obiecał też, że będzie chrzcił każde trzecie i następne dziecko w rodzinie i zostanie ojcem chrzestnym tych dzieci. Eliasz II już po raz 62 udzielił masowego chrztu dzieciom w stołecznej katedrze.

Media gruzińskie nie są zgodne co do ogólnej liczby ochrzczonych przez patriarchę dzieci. Według jednych jest to 40.388, według innych 40.909.

Reklama
Reklama

Organizacyjnie całą ceremonię przygotowuje założona przez patriarchę międzynarodowa Fundacja św. Łazarza, wspierająca działania charytatywne i prorodzinne.

Już w 2009 roku ministerstwo zdrowia podkreślało, że to inicjatywa patriarchy Eliasza II przyczyniła się do wzrostu liczby urodzeń bardzo niskiej przez wiele lat. Do 62. zbiorowego chrztu rodzice musieli zapisać swoje dzieci w dniach 26-30 grudnia, a na uroczystość przynieść m.in. swoje dowody osobiste i akt ślubu, a także metrykę urodzenia dziecka i rodzinną fotografię.

Patriarcha Eliasz II (Ilia II) cieszy się w Gruzji wielki uznaniem i jest bardzo lubiany. Od 1997 roku jest zwierzchnikiem GKP, do którego należy ponad 80 proc. Gruzinów. Chrześcijaństwo jest religią państwową w Gruzji już od 337 roku. Tym samym Gruzja jest drugim, po Armenii, najstarszym narodem chrześcijańskim w historii.

Reklama
Reklama

KAI/ad

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę