Nasze projekty

Filipiny: tysiące ofiar czystek i samosądów

Około tysiąca zabójstw w miesiącu – to wynik antynarkotykowej polityki prezydenta Filipin Rodrigo Duterte, wybranego na to stanowisko w czerwcu ubiegłego roku. Po objęciu najwyższego urzędu w państwie, w ramach walki z tym, co nazywa „problemem narkotykowym”, nakazał policji zabijanie bez dochodzenia i procesu osób rozprowadzających i zażywających narkotyki

Ponadto władze zachęcają także zwykłych obywateli do „brania sprawy w swoje ręce”, gdy tylko zauważą przestępstwo, co w praktyce oznacza fale samosądów i niewyjaśnionych śmierci. Filipińskie media podają, że liczba ofiar może sięgać trzynastu tysięcy. Po ujawnieniu ostatnich zabójstw trzech nastolatków, które wywołały publiczne oburzenie, sprawę zaczął badać Senat tego kraju.

Głos na ten temat zabrał też arcybiskup stołecznej Manili kard. Luis Antonio Tagle. „Nie możemy pozwolić, aby zagłada ludzkich istnień stała się normalnością. Nie możemy rządzić narodem przez zabijanie!” – oświadczył purpurat.

Reklama
Reklama

Kościół na archipelagu prowadzi rozmowy z władzami i policją, jak też z rodzinami ofiar, zapewniając tym ostatnim duchowe wsparcie. Kard. Tagle i biskupi wielu innych diecezji zarządzili, aby każdego wieczora w kościołach biły żałobnie dzwony. Metropolita stolicy poprosił wiernych o zaprzestanie w tym czasie innych zajęć i odmówienie modlitwy w intencji zabitych.


(KAI/RV) / Manila

Katolicka Agencja Informacyjna

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite