Nasze projekty

12 nowych diakonów w Bangladeszu. „Wydaje się, że to niewiele, ale to muzułmański kraj”

W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego w Bangladeszu święcenia diakonatu przyjęło 12 kandydatów. "Wydaje się, że to niewiele, ale to muzułmański kraj, gdzie chrześcijanie stanowią niecałe pół procenta populacji” – wyjaśnia krajowy dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.

fot. Cathopic

W ostatnich latach liczba powołań kapłańskich w Azji Południowo-Wschodniej wyraźnie wzrosła. Ks. Rodon Hadima podkreśla, że regularnie zachęca rodziców, aby nie bali się pozwolić swoim dzieciom na doświadczenie życia religijnego. Zaznacza, że przed kandydatami do kapłaństwa nie roztacza wizji wygodnego życia, ale wręcz przeciwnie, podkreśla konieczność wyrzeczeń, życia w dyscyplinie, odwagi, ciężkiej pracy i trudu codziennego bliskiego kontaktu z Bogiem. To ich bardziej pociąga niż luksusy – zauważa duchowny.

„Poszukajmy ich w Indonezji”

Liczne powołania kapłańskie pojawiają się również w całej Indonezji – jest ich tyle, że fenomen ten publicznie podkreślił papież Franciszek. Do biskupów, którzy narzekali z powodu braku nowych powołań, zwrócił się z okazji Dnia Życia Konsekrowanego takimi słowami: Pojedźmy w takim razie na jakąś wyspę w Indonezji, aby ich poszukać – zażartował papież.

Gwałtowny wzrost nastąpił w ciągu ostatnich 20 lat – wyjaśnia ks. Albertus Sujoko, rektor seminarium duchownego w Maumere, jednego z największych na świecie. Kapłanów jest tylu, że indonezyjski Kościół może pozwolić sobie na „eksport”: jak dotąd wysłał już w różne części świata ponad 500 misjonarzy.

Reklama

Liczba powołań rośnie także w Korei i Wietnamie

Podobne zjawisko można zaobserwować w Korei Południowej. Ze wspólnoty, która potrzebowała pomocy, koreański Kościół stał się jej źródłem. W tym roku trzech z 23 neoprezbiterów wyświęconych w Seulu, zostanie wysłanych jako misjonarze do Ameryki Łacińskiej. Archidiecezja Seulska założyła w 2005 roku specjalne stowarzyszenie misyjne, w którego placówkach kształcą się kandydaci na misjonarzy.

Wiosnę Kościoła przeżywa również Wietnam, gdzie w zeszłym roku święcenia kapłańskie przyjęło 38 mężczyzn. W tym roku święcenia prezbiteratu przyjęło 24 alumnów seminariów diecezjalnych i sześciu jezuitów. W zeszłym roku śluby wieczyste w Wietnamie złożyło 250 zakonników i zakonnic.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę