Nasze projekty

Czy można jeść w piątek aligatora?

Z takim - zupełnie poważnie zadanym pytaniem zwrócił się do swojego biskupa wierny jednej z parafii Nowego Orleanu w USA. I uzyskał zupełnie poważną odpowiedź: aligator to... ryba, więc można go jeść w piątki Wielkiego Postu.

Zarówno list jak i odpowiedź na pytanie parafianina zostały wysłane w 2010 r., jednak dopiero teraz korespondencja ta została upubliczniona przez Catholic News Agency z USA.

Arcybiskup Gregory Aymond argumentował w piśmie do wiernego, że aligatory żyją w wodzie, są zimnokrwiste, więc z tego punktu widzenia należy zaliczyć je do tej samej grupy co ryby i owoce morza, które zostały dopuszczone do jedzenia w piątki Wielkiego Postu. Według tej wykładni do kategorii „mięso” są zaliczane wyłącznie zwierzęta całkowicie lądowe. Oprócz ryb i owoców morza do „niemięsnych” należy również mięso żółwi morskich, żółwi lądowych oraz węży.

Przypomnijmy, że Konferencja Episkopatu USA wprowadziła obowiązkowy post piątkowy jedynie w tym okresie liturgicznym. Poszczenie we wszystkie piątki roku, jak to ma miejsce choćby w Polsce, jest opcją i wolnym wyborem wiernych.
Niektórzy biskupi USA, na przykład kardynał Timothy M. Dolan z Nowego Jorku chcieliby jednak rozszerzenia obowiązkowego postu na wszystkie piątki roku. – Na liście tematów, którymi zajmie się nasz Episkopat w najbliższym czasie jest sprawa ponownego przyjęcia piątku jako szczególnego dnia pokuty, w tym możliwą reorganizację abstynencji we wszystkie piątki roku, nie tylko w okresie Wielkiego Postu” – mówił kard. Dolan w listopadzie 2017 r. w rozmowie z CNA.

Reklama
Reklama

ad/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę