Nasze projekty
Reklama
fot. Josh Applegate/unsplash.com

Dziś ważna uroczystość. Czy jest post i czy trzeba iść do kościoła?

Katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w każdy piątek. Są jednak wyjątki.

W piątek 7 czerwca będziemy obchodzić uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, którego kult rozpowszechnił się i został oficjalnie uznany w Kościele katolickim pod wpływem objawień, które w latach 1673-1675 miała św. Małgorzata Maria Alacoque z klasztoru sióstr wizytek w Paray-le-Monial we Francji.

Według objawień, Chrystus prosił o stanowienie święta ku czci swojego Serca a jego czcicielom obiecał wiele łask. Jezus powiedział św. Małgorzacie:

„Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie oddają mu w tym Sakramencie Miłości. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto ku czci Mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję”.

Reklama

Czy obowiązuje post?

Katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w każdy piątek, a dodatkowo w Środę Popielcową i Wielki Piątek – post ścisły.

Jak wynika z Kodeksu Prawa Kanonicznego, gdzie kanon 1251 stanowi: „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

ZOBACZ TEŻ: Czy jedzenie mięsa w piątek to grzech? I czy trzeba się z tego spowiadać?

Reklama

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje osoby, które ukończyły 14 rok życia, natomiast post wszystkich od 18 do 60 roku życia.

Są jednak pewne wyjątki:

  • jeśli w piątek przypada uroczystość, to znosi ona obowiązek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych,
  • biskup diecezjalny może również udzielić na terytorium swojej diecezji dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

W najbliższy piątek 7 czerwca Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. To oznacza, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje. Uroczystość znosi post i nie jest potrzebna żadna dyspensa.

Reklama

Czy trzeba iść do kościoła?

Katolicy powinni uczestniczyć w mszy świętej w święta nakazane, inaczej popełniają grzech ciężki. Do świąt nakazanych należą wszystkie niedziele oraz kilka dodatkowych uroczystości. Nie należy do nich jednak uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

kh/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę