Nasze projekty

Czy Józef Ulma zostanie patronem fotografów?

"Nie wiem, czy są inni święci lub błogosławieni, których życie jest tak dobrze udokumentowane fotograficznie, a to zasługa bł. Józefa Ulmy. Być może mógłby być ogłoszony patronem fotografów?" – powiedział kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

flickr.com/Episkopat News

Na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie otwarto wystawę o rodzinie Ulmów. Wystawa „Błogosławieni Męczennicy z Markowej” ma dwóch autorów zdjęć: Józefa Ulmę oraz Grzegorza Gałązkę, który uwiecznił moment beatyfikacji.

Kard. Semeraro podkreślił, że ta beatyfikacja ma unikalny charakter z wielu powodów. Po raz pierwszy cała rodzina została beatyfikowana, co więcej wszyscy członkowie rodziny zginęli razem. Byli przykładem wiary i chrześcijańskiego życia w czasie prześladowań niemieckich nazistów.

Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych zaznaczył, że czerpali oni siłę z sakramentów świętych i z wiary. Rodzina Ulmów to przykład jedności małżeńskiej, wychowania dzieci i gościnności, otwarcia na innych – powiedział kard. Semeraro.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Adam Szustak OP: „Nie ma innego sposobu, by wyczuć Boga”. Odważ się na niego w Adwencie!

Otwierając wystawę, rektor Papieskiego Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie ks. prof. Luis Navarro przypomniał, że dwa lata temu na tym uniwersytecie odbyło się sympozjum nt. świętości rodzin, wśród nich rodziny Ulmów. Nawiązując do słów Papieża Franciszka o przykładzie życia chrześcijańskiego Ulmów, zachęcił, aby byli oni inspiracją dla współczesnych rodzin.

Ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski wskazał, że rodzina Ulmów jest jak ikona innych Polaków zaangażowanych w ratowanie ludności żydowskiej w czasie Holokaustu i stanowi przykład na obecne czasy.

Reklama

„Józef Ulma jest pierwszym fotografem wyniesionym na ołtarze”

Obecny marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl poinformował, że województwo podejmie starania, aby Ulmowie byli patronami Podkarpacia. Zapowiedział, że pod kolumnadą otaczającą Plac św. Piotra wśród ok. 100 szopek z całego świata będzie także szopka z Markowej, a w niej figury rodziny Ulmów.

Józef Ulma jest pierwszym fotografem wyniesionym na ołtarze. Stąd z wielką radością przyjąłem słowa kard. Semeraro, że mógłby być naszym patronem – powiedział Grzegorz Gałązka, autor zdjęć.

Wystawa „Błogosławieni Męczennicy z Markowej” zorganizowana została przez Ambasadę Polski przy Stolicy Apostolskiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego we współpracy z Papieskim Uniwersytetem Świętego Krzyża w Rzymie. Towarzyszy jej album o tym samym tytule wydany przez Wydawnictwo Bernardinum.

Reklama

Vatican News, Ks. Paweł Rytel-Andrianik/KAI

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę