Uroczyste dziękczynienie w pierwszą rocznicę beatyfikacji bł. Rodziny Ulmów odbędzie się w Markowej.
„We wrześniu, Archidiecezja Przemyska, a wraz z nią, jak ufam, Kościół w Polsce, będzie przeżywać ważne wydarzenie wiary, jakim będzie celebrowanie rocznicy beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga Dzieci” – napisał w specjalnym komunikacie metropolita przemyski abp Adam Szal.
„Odczytujemy to wydarzenie w kluczu Bożej Opatrzności i znaków czasu, jakie Bóg w swojej łaskawości pozostawia naszemu pokoleniu jako dar i zadanie. Wierzymy bowiem, że również w dzisiejszych czasach możemy i powinniśmy być apostołami heroicznych postaw chrześcijańskich, kształtowanych mocą nauki płynącej z Ewangelii” – dodał.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ>>> Czego uczą nas Ulmowie?
Hierarcha zachęcił do osobistego udziału w uroczystościach dziękczynnych, a także do odpowiedniego przeżycia w parafiach. Według zalecenia metropolity przemyskiego, kazania tego dnia powinny nawiązywać do promocji wartości życia małżeńskiego i rodzinnego; ochrony życia ludzkiego; poruszać temat codziennej modlitwy w rodzinie; i wychowania chrześcijańskiego.
„Można zorganizować nabożeństwo do Błogosławionej rodziny Ulmów, czy celebrować sakramentalia, np. błogosławieństwo kobiet w stanie błogosławionym i dzieci. W czasie sprawowanej liturgii warto wykorzystać różne modlitwy za rodziny, za małżonków, za dzieci, za dziadków, za chorych, zaś w modlitwie wiernych polecać rodziny naszej Archidiecezji, powołania do życia kapłańskiego, misyjnego i zakonnego. W porządku nabożeństw niedzielnych zaplanujmy oddanie czci relikwiom Błogosławionej rodzinie Ulmów, jeśli w parafii są obecne” – wskazuje abp Szal.
Przeczytaj również
Przeczytaj Słowo Boże na dziś >>> tutaj >>>
Kiedy odbędzie się uroczyste dziękczynienie?
Uroczystości rozpoczną się w niedzielę, 8 września od Mszy św. o godz. 15.00. O godz. 16.30 zaplanowano koncert Grupy Muzyczno-Wokalnej „Rozpaleni Duchem” z Sanoka, a o godz. 18.30 koncert Chóru i Orkiestry Kameralnej „Nicolaus”.
W programie rodzinnego świętowania przewidziano również liczne atrakcje dla dzieci. Wydarzenia odbędą się przy miejscowym stadionie sportowym w Markowej.
ZOBACZ>>> Ulmowie patronami województwa podkarpackiego. „Są symbolem”
Beatyfikacja wyjątkowa na skalę światową
Beatyfikacja Rodziny Ulmów miała miejsce 10 września 2023 r. Przewodniczył jej kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Był to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina.
Również pod względem organizacyjnym była to uroczystość wyjątkowa na skalę światową. Do wsi liczącej ok. 4 tysięcy mieszkańców, przybyło ponad 30 tysięcy pielgrzymów. Przy obsłudze całego wydarzenia pracowało ponad tysiąc osób. Mszę św. koncelebrowało ponad tysiąc księży, 80 biskupów i 6 kardynałów. Orkiestrę i chór tworzył zespół 1250 osób oraz ponad 200 osób w diakonii muzycznej. Plac, na którym zgromadzili się pielgrzymi, obejmował obszar 7 hektarów, w dużej mierze składający się z pól miejscowych rolników.
W czasie okupacji Józef i Wiktoria Ulmowie ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów: Józefa, Wiktorię i siedmioro dzieci (poród najmłodszego rozpoczął się w chwili egzekucji).
W 1995 roku za swoje czyny rodzina Józefa i Wiktorii została uhonorowana tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Żydowski Instytut Pamięci w Jerozolimie – Yad Vashem.
17 grudnia 2022 roku papież Franciszek potwierdził dekret o męczeństwie czcigodnych Sług Bożych, umożliwiając tym samym ich beatyfikację, która odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej.
KAI, pa/Stacja7