Nasze projekty

Ulmowie patronami województwa podkarpackiego. „Są symbolem”

Decyzja została ogłoszona w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Rodziny Ulmów.

fot. wikipedia.org/domena publiczna

Podczas uroczystej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego, w niedzielę 7 czerwca, bł. Rodzinę Ulmów ogłoszono patronami województwa podkarpackiego.

„Nasze Województwo, poprzez przyjęcie za Patronów Błogosławionej Rodziny Ulmów, staje się swoistym depozytariuszem pamięci o tysiącach Polaków, którzy w czasie II wojny światowej pomagali Żydom, narażając własne życie” – napisali radni w przyjętym stanowisku.

„Samarytanie z Markowej są symbolem bezinteresownej miłości do drugiego człowieka, a Ich beatyfikacja jeszcze bardziej podkreśliła fakt, iż są w życiu wartości, które nadają mu pełny wymiar człowieczeństwa” – podkreślono.

Reklama

Do uczestników sesji specjalny list skierował prezydent Andrzej Duda, który odczytano na początku spotkania. „Obranie tak wspaniałych patronów to opowiedzenie się za fundamentalnymi wartościami, które ukształtowały historię, tradycję i tożsamość Podkarpacia oraz którymi chcą się Państwo kierować na drogach XXI wieku” – napisał prezydent.

Abp Szal: „Ulmowie powinni być patronami naszych rodzin”

Ponadto podczas uroczystej mszy świętej w Markowej abp Adam Szal podkreślił: „Trzeba nam dzisiaj, kiedy świętujemy przyjęcie patronatu Rodziny Ulmów nad województwem podkarpackim pomyśleć o tym, żeby ta rodzina była szczególnie patronami naszych rodzin. Byśmy tam szukali prawdy, troski o dobro wspólne, byśmy tam służyli sobie nawzajem”.

To prawda fundamentalna, ale nie zawsze przez człowieka stosowana, że drugi człowiek ma swoją godność, że trzeba szanować życie od poczęcia do naturalnej śmierci – zaznaczył.

Reklama

Ulmowie zostali zamordowani za ukrywanie Żydów

Józef Ulma urodził się w 1900 r., jego żona Wiktoria była 12 lat młodsza. Małżonkowie w czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie, prawdopodobnie od grudnia 1942 roku, ośmioro Żydów. Byli to znajomi Ulmów z Łańcuta: Saul Goldman z synami Baruchem, Mechelem, Joachimem i Mojżeszem, oraz sąsiadki Ulmów z Markowej, a zarazem córki Chaima Goldmana – krewnego wspomnianego wyżej Saula: Gołda Grünfeld i Lea Didner. Ta ostatnia ukrywała się wraz z małą córeczką o imieniu Reszla.

24 marca 1944 r. rodzina Ulmów została zamordowana przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę: Józefa i Wiktorię (która była w zaawansowanej ciąży) a następnie sześcioro dzieci – Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Najstarsze z nich miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.

Wiktoria Ulma w chwili śmierci była w ciąży

„W chwili zabójstwa, pani Wiktorii Ulma była w zaawansowanej ciąży siódmego dziecka. Dziecko to urodziło się w chwili męczeństwa matki. Zatem zostało ono dołączone do grona dzieci – męczenników. W męczeństwie rodziców otrzymało ono bowiem chrzest krwi” – napisał prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w specjalnej nocie wydanej niedługo przed beatyfikacją.

Reklama

W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

10 września 2023 r. podczas uroczystej Mszy św. w Markowej, Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostali ogłoszeni błogosławionymi. Był to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina.

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę