Brytyjska uczelnia przeprosiła polską studentkę pro-life

25 - letnia Julia Rynkiewicz, pochodząca z Polski studentka położnictwa na Uniwersytecie Nottingham została ukarana przez uczelnię za poglądy pro-life. W styczniu decyzja została cofnięta, a teraz władze uczelni przeprosiły studentkę i wypłaciły jej odszkodowanie.

Julia Rynkiewicz, Brytyjka o polskich korzeniach, stoi na czele studenckiej organizacji pro-life. W 2019 roku opiekowała się stoiskiem prezentującym poglądy chroniące życie podczas tygodnia inauguracyjnego dla nowych studentów. Z tego powodu uczelnia postanowiła zbadać, czy działalność Rynkiewicz w obronie życia poczętego nie jest sprzeczna z etyką jej przyszłego zawodu. Kilka dni po targach kobieta otrzymała pismo od władz uczelni, w którym poinformowano, że została złożona przeciwko niej formalna skarga. W wyniku trwającego kilka miesięcy „śledztwa” dziewczyna musiała powtórzyć rok, straciła również możliwość odbycia stażu w lokalnym szpitalu i została pozbawiona wsparcia finansowego ze strony uczelni. Dopiero w wyniku interwencji prawnej uczelnia musiała przywrócić jej pełnię praw studenckich i możliwość kontynuacji studiów. Mimo to kobieta zażądała przeprosin i odszkodowania od Uniwersytetu.

24 listopada Daily Telegraph poinformował, że Julia Rynkiewicz zawarła ugodę z Uniwersytetem Nottingham, w ramach której ma ona również otrzymać odszkodowanie.

Zawieszenie studiów z powodu niesprawiedliwego śledztwa było naprawdę trudne, zarówno psychicznie jak i emocjonalnie. Ugoda pokazuje, że uniwersytet potraktował mnie źle i chociaż cieszę się z ostatecznego wyniku, mam nadzieję, że oznacza to, że żaden inny student nie będzie musiał doświadczyć tego, co ja. To, co mi się przydarzyło, może powodować u innych studentów lęk przed rozmową o swoich wartościach i przekonaniach, a przecież właśnie uniwersytet powinien być miejscem takich dyskusji – powiedziała Daily Telegraph.

Reklama
Reklama

W oświadczeniu władze uczelni stwierdziły, że ​​rozważają, jak lepiej reagować na takie sytuacje w przyszłości. Podkreśliły również, że wspierają zabijanie nienarodzonych dzieci podczas aborcji.

Uczelnia i Związek Studentów popierają prawa wszystkich studentów do autonomii w decydowaniu o swoim ciele i dostępu do bezpiecznych, legalnych usług aborcyjnych, co jest stanowiskiem prawnym – napisały władze uniwersytetu. Uniwersytety powinny być przestrzenią do debaty, dyskusji i sporów, a dzięki ponad 200 stowarzyszeniom studenckim, obejmującym pełen zakres przekonań i perspektyw, jesteśmy przekonani, że tak jest w Nottingham.

ah, CNA, KAI/Stacja7

Reklama

 

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę