Benedykt XVI otrzyma niespodziankę na 70-lecie kapłaństwa. Co to będzie?

Papież senior otrzyma specjalny prezent, który przygotowuje jego sekretarz abp Georg Gänswein. Duchowny zdradził, co otrzyma Benedykt XVI w 70. rocznicę święceń kapłańskich, która przypada 29 czerwca.

fot. Flickr.com/M.Mazur/www.thepapalvis

Święcenia kapłańskie, które Joseph Ratzinger przyjął w 1951 roku naznaczyły całe jego późniejsze życie. Od tamtej pory mszę św. sprawuje każdego dnia, nawet obecnie gdy ma problemy z poruszaniem się.

Mszę odprawia codziennie. Jak wspomina święcenia?

Niestety, nie może stać przez pół, koncelebruje więc mszę. Siedzi na wózku inwalidzkim przy ołtarzu, a ja jestem głównym celebransem. Robimy tak codziennie. Od święceń kapłańskich nie było dnia, w którym nie odprawiałby lub nie koncelebrowałby mszy – zapewnił jego sekretarz.

Benedykt XVI pamięta, że ceremonia święceń była długa. Wspomina również dostojeństwo poważanego i wiekowego kard. Faulhabera, który go święcił. Kardynał wywarł na nim niezatarte wrażenie – mówi abp Gänswein.

Reklama
Reklama

Jaką niespodziankę przygotował sekretarz Benedykta XVI?

Na 70. rocznicę abp Gänswein przygotowuje dla papieża seniora coś specjalnego. Benedykt XVI wciąż nic nie wie, ale my przygotowujemy dla niego niespodziankę. Niespodzianki dla niego zawsze są związane z liturgią. Zaprosiliśmy grupę byłych członków chóru z Ratyzbony, którzy uczyli się śpiewać u boku jego brata. Obecnie mają między 40 a 60 lat. Niektórzy z nich zaśpiewają w kaplicy podczas mszy – zapowiedział niemiecki hierarcha.

Przyznał, że 94-letni papież senior „jest bardzo słaby, bardzo kruchy”. Ale, dzięki Bogu, jego umysł nadal pracuje bardzo dobrze. Niestety, jego głos również jest bardzo słaby. Trudno mu mówić. Ale jest w dobrym nastroju i mówi: „Codziennie zaczynam dzień z Panem i kończę go z Panem. Zobaczymy, jak długo to potrwa” – zacytował abp Gänswein.

kh/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę