Nasze projekty

Bambinelli: włoska tradycja figurek Dzieciątka Jezus

Podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie papież Franciszek poświęcił wczoraj licznie zgromadzonym włoskim dzieciom figurki Dzieciątka Jezus, tzw. Bambinelli. Umieszczanie ich we włoskich domach to ważna tradycja świąt Bożego Narodzenia.

Pochodzenie tej tradycji i jej bogate znaczenie wyjaśnia ks. Matteo Campagnaro, mieszkający od 17 lat w Polsce włoski ksiądz, pełniący obecnie funkcję kapelana i osobistego sekretarza kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Ks. Campagnaro był 16 grudnia gościem programu „Kościół z bliska” w TVP Info. 

Zaczął od przypomnienia, że tradycję święcenia i przynoszenia do domów figurki Dzieciątka Jezus zapoczątkował we Włoszech papież Paweł VI. – Od momentu poświęcenia ich w kościele parafialnym dzieci przechowują figurkę w domach aż do Bożego Narodzenia. Wtedy uroczyście umieszczają ją w Szopce, która jest najważniejszą tradycją związaną ze Świętami we Włoszech – wyjaśnił ks. Matteo Campagnaro. 

Dodał, że właśnie szopka, a nie – jak w Polsce choinka – stanowi podstawowy symbol Świąt. Jej budowę rozpoczyna się w domach 8 grudnia, zaś rozmontowuje się ją zaraz po święcie Trzech Króli. Wspominał też, jak ta tradycja wyglądała w jego rodzinnym domu. 

Reklama
Reklama

– W moim domu uroczysty charakter miała zarówno wieczerza wigilijna, jak i świąteczny obiad w dniu Bożego Narodzenia. Wigilię rozpoczynało wspólne rodzinne odmawianie Nieszporów. W trakcie odmawiania kantyku Magnificat mama zawsze wychodziła i ze znanej tylko sobie kryjówki przynosiła właśnie figurkę Dzieciątka Jezus. Miało to ważną symbolikę dla nas: mama, przekazicielka życia, przynosi nam również Pana Jezusa. Później figurkę chowała i dawała dopiero na uroczyste włożenie jej do szopki w dniu Świąt – opowiada ks. Campagnaro. 

Zaznaczył, że tradycja Bambinelli odgrywa obecnie ważną funkcję w edukacji religijnej współczesnych włoskich dzieci. Wiele z nich bowiem nie ma już pojęcia, o co chodzi w Bożym Narodzeniu. Posiadanie figurki Dzieciątka i związane z tym tradycje przypominają, że w tych świętach chodzi o Boga, który pokazał że przyszedł na świat jako dziecko. 

Całej wypowiedzi ks. Matteo Campagnaro można posłuchać >> na stronie TVP Info w zapisie niedzielnego wydania „Kościół z bliska”. Wypowiedź zaczyna się w minucie 1:30, a kończy 6:40.

Reklama
Reklama

 

ad/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite