Nasze projekty

Austriaccy biskupi niezadowoleni z watykańskiego „nie” dla błogosławieństwa par homoseksualnych

Metropolita Wiednia kard. Christoph Schonborn stwierdził, że nie jest zadowolony z wyjaśnień Kongregacji Nauki Wiary w sprawie błogosławieństw związków osób tej samej płci. Stwierdził, że w pewnych okolicznościach będzie błogosławił takie związki.

Pixabay.com/StockSnap

15 marca Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że Kościół nie ma władzy błogosławieństwa związków osób tej samej płci.

Kard. Schonborn udzielił wywiadu dla gazety „Der Sonntag”. Porównał w nim Kościół do matki mówiąc, że „matka nigdy nie odmówi błogosławieństwa swoim dzieciom, nawet jeżeli syn czy córka przechodzą przez życiowy problem”.

Jeśli prośba o błogosławieństwo nie jest widowiskiem, nie jest zwieńczeniem pewnego zewnętrznego rytuału, jeśli ta prośba jest szczera, to jest to prośba o Boże błogosławieństwo dla ścieżki życia, którą dwóje ludzi, w jakiejkolwiek sytuacji próbują iść. Wtedy nie odmówi im się tego błogosławieństwa – stwierdził Schonborn.

Reklama

Nawet jeżeli jako kapłan muszę powiedzieć: Nie zrealizowałeś pewnego ideału, ale ważne jest, żebyś żył w oparciu o ludzkie cnoty bez których nie ma udanego partnerstwa. To zasługuje na błogosławieństwo. Czy właściwą formą wyrażenia tego jest liturgiczna ceremonia błogosławieństw – to jest coś, co trzeba dokładnie przemyśleć – ­dodał.

Głos w tej sprawie zabrało też kilku innych austriackich biskupów. Bp Hermann Glettler z Insbrucku powiedział, że on sam nie odmówi błogosławieństwa ludziom, którzy o nie proszą i chcą swoją drogą życiową iść z Kościołem. Dodał też, że był rozczarowany komunikatem Watykanu i uważa, że to ogranicza jest zakres opieki duszpasterskiej.

Dodał też, że Watykan chciał wyjaśnić różnicę między błogosławieństwem, a małżeństwem. Stwierdził jednak, że to wyjaśnienie mogło być bardziej „bezstresowe”.

Reklama

ag/CNA/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę