Nasze projekty

Austriaccy biskupi niezadowoleni z watykańskiego „nie” dla błogosławieństwa par homoseksualnych

Metropolita Wiednia kard. Christoph Schonborn stwierdził, że nie jest zadowolony z wyjaśnień Kongregacji Nauki Wiary w sprawie błogosławieństw związków osób tej samej płci. Stwierdził, że w pewnych okolicznościach będzie błogosławił takie związki.

15 marca Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że Kościół nie ma władzy błogosławieństwa związków osób tej samej płci.

Kard. Schonborn udzielił wywiadu dla gazety „Der Sonntag”. Porównał w nim Kościół do matki mówiąc, że „matka nigdy nie odmówi błogosławieństwa swoim dzieciom, nawet jeżeli syn czy córka przechodzą przez życiowy problem”.

Jeśli prośba o błogosławieństwo nie jest widowiskiem, nie jest zwieńczeniem pewnego zewnętrznego rytuału, jeśli ta prośba jest szczera, to jest to prośba o Boże błogosławieństwo dla ścieżki życia, którą dwóje ludzi, w jakiejkolwiek sytuacji próbują iść. Wtedy nie odmówi im się tego błogosławieństwa – stwierdził Schonborn.

Reklama
Reklama

Nawet jeżeli jako kapłan muszę powiedzieć: Nie zrealizowałeś pewnego ideału, ale ważne jest, żebyś żył w oparciu o ludzkie cnoty bez których nie ma udanego partnerstwa. To zasługuje na błogosławieństwo. Czy właściwą formą wyrażenia tego jest liturgiczna ceremonia błogosławieństw – to jest coś, co trzeba dokładnie przemyśleć – ­dodał.

Głos w tej sprawie zabrało też kilku innych austriackich biskupów. Bp Hermann Glettler z Insbrucku powiedział, że on sam nie odmówi błogosławieństwa ludziom, którzy o nie proszą i chcą swoją drogą życiową iść z Kościołem. Dodał też, że był rozczarowany komunikatem Watykanu i uważa, że to ogranicza jest zakres opieki duszpasterskiej.

Dodał też, że Watykan chciał wyjaśnić różnicę między błogosławieństwem, a małżeństwem. Stwierdził jednak, że to wyjaśnienie mogło być bardziej „bezstresowe”.

Reklama
Reklama

ag/CNA/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite