Nasze projekty

Watykan: Kościół nie może błogosławić związków osób tej samej płci

Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że Kościół nie ma władzy błogosławieństwa związków osób tej samej płci. Tak wynika z dokumentu, który został właśnie opublikowany.

Pixabay.com/Free Photos

Informacje pojawiły się na oficjalnej stronie Watykanu. To odpowiedź Kongregacji Nauki Wiary na pytanie, „Czy Kościół ma władzę udzielania błogosławieństwa związkom osób tej samej płci?”.

Jak czytamy w najważniejszej części dokumentu, Kościół nie może udzielać błogosławieństwa związkom osób, które zakładają praktykowanie seksualności poza małżeństwem, które jest zdefiniowane jako nierozerwalny związek mężczyzny i kobiety. „Obecność w takich związkach elementów pozytywnych, które same w sobie zasługują na uznanie i docenienie, nie może jednak ich usprawiedliwić i w ten sposób uczynić z nich prawowitego przedmiotu błogosławieństwa kościelnego, ponieważ elementy te służą związkowi, który nie jest ukierunkowany według zamysłu Stwórcy – czytamy.

Dodatkowo, takie błogosławieństwo nie może być dozwolone, bo byłoby ono nawiązaniem do zaślubin między mężczyzną, a kobietą. Jak stwierdza Kongregacja Nauki Wiary, nie ma żadnej analogii między związkami homoseksualnymi, a małżeństwem.
Jak dodali autorzy dokumentu, odpowiedź na to pytanie nie ma na celu dyskryminację, ale przypomina „prawdy obrządku liturgicznego i tego, co głęboko odpowiada istocie sakramentów”.

Reklama

To nie wyklucza błogosławieństwa poszczególnych osób

Jak zaznacza KNW, duszpasterze i wszyscy chrześcijanie są wezwani „do przyjmowania z szacunkiem i delikatnością osób o skłonnościach homoseksualnych, umiejąc znaleźć najbardziej odpowiednie sposoby, zgodne z nauczaniem Kościoła, aby głosić im pełnię Ewangelii”.

Taka odpowiedź nie wyklucza jakiegoś obrzędu błogosławieństwa pojedynczych osób, które mają skłonności homoseksualne, ale nie może być zaakceptowana jakakolwiek forma, która zmierzałaby do uznania ich związków.

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę