Nasze projekty

Nie żyje ks. Andrzej Dymer

Zmarł ks. Andrzej Dymer - do niedawna dyrektor Instytutu Medycznego w Szczecinie, a wcześniej m.in. założyciel Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w tym mieście. Miał wykorzystywać seksualnie m.in. nieletnich podopiecznych ogniska młodzieżowego w Szczecinie. W jego sprawie toczyły się zarówno postępowania cywilne, jak i kanoniczne. Miał 58 lat. Informację o śmierci ks. Dymera potwierdziła kuria szczecińsko-kamieńska.

Cathopic/ Patricio Bringas Iturrioz, LC

Zarzuty o nadużycia seksualne stawiane ks. Andrzejowy Dymerowi były znane jego przełożonym kościelnym już od 1995 r., a w 2004 rozpoczął się jego proces kanoniczny, cztery lata później zakończony uznaniem winy przez kościelny trybunał. Treść wyroku upubliczniona została dopiero w 2020 r. przez redaktora naczelnego Więzi, Zbigniewa Nosowskiego. Ks. Dymer złożył apelację i oczekiwał na wyrok. 31 grudnia 2017 r. ruszył w sądzie archidiecezji gdańskiej proces drugiej instancji.

W styczniu kwartalnik „Więź” poinformował, że do Nuncjatury Apostolskiej w Polsce wpłynęły co najmniej 4 zawiadomienia o zaniedbaniach abp Andrzeja Dzięgi. Wstępne dochodzenie w tej sprawie ma przeprowadzić metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Wśród zgłoszonych możliwych zaniedbań jest sprawa ks. Andrzeja Dymera.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ks. Dymer miał molestować chłopca. Został usunięty ze stanowiska przez biskupa

Reklama
Reklama

15 lutego wieczorem abp Wojciech Polak odniósł się do reportażu „Najdłuższy proces Kościoła” i informacji opublikowanych przez „Więź”. „Uważam, że niesłychana przewlekłość kościelnych procedur w sprawie ks. Andrzeja Dymera oraz brak odpowiedniego traktowania osób skrzywdzonych na wielu etapach tego postępowania, nie mają żadnego usprawiedliwienia” – napisał w oświadczeniu Prymas Polski.

SPRAWDŹ: Abp Polak o procesie ks. Dymera: Przewlekłość kościelnych procedur nie ma żadnego usprawiedliwienia

os, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę