Nasze projekty

Bp Marek Mendyk oczyszczony z oskarżeń

Watykan oczyścił biskupa Marka Mendyka z zarzutu pedofilii. Wcześniej tak samo uznała prokuratura - podaje "Rzeczpospolita".

Fot. Flickr EpiskopatNews

W sierpniu 2022 roku tygodnik „Newsweek” opublikował rozmowę z byłym klerykiem Andrzejem Pogorzelskim, z której wynikało, że bp Marek Mendyk, będąc jeszcze księdzem, miał dopuścić się wobec niego molestowania seksualnego.

W odpowiedzi na te oskarżenia biskup z diecezji świdnickiej wydał pierwsze oświadczenie. Bp Marek Mendyk jasno oświadczył wtedy, że skierowane wobec jego osoby oskarżenia są nieprawdziwe. Poinformował także w nim, że powierzył sprawę prawnikom i poinformował o prośbie wyjaśnienia sprawy zgodnie z kanonami prawa kanonicznego.

CZYTAJ WIĘCEJ>>> Bp Mendyk o oskarżeniach skierowanych w jego osobę: Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany kłamstwem

Reklama

„Brak wiarygodnych i niepodważalnych dowodów”

Wobec zarzutów skierowanych w stronę bp Marka Mendyka, Kościół uruchomił postępowanie kanoniczne. Działając w oparciu o przepisy ustanowione w roku 2019 przez papieża Franciszka, powołano do wyjaśnienia sprawy delegata. Zebrane w ramach dochodzenia materiały trafiły do Rzymu. Tam zajęła się nimi Dykasteria ds. Biskupów. I jak ustaliła „Rzeczpospolita”, 12 maja 2023 r. umorzyła sprawę „ze względu na brak wiarygodnych i niepodważalnych dowodów”.

Biskup Mendyk w rozmowie z „Rzeczpospolitą” potwierdza otrzymanie decyzji Stolicy Apostolskiej jesienią ubiegłego roku. Wyjaśnia, że nie komunikował tej decyzji publicznie ze względu na trwający proces cywilny wytoczony wydawcy „Newsweeka” o ochronę dóbr osobistych. „Chciałem najpierw o tym orzeczeniu Watykanu poinformować sąd, nie chciałem, by dowiadywał się o tym z mediów” – tłumaczy.

Reklama

Rzeczpospolita, zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę