Nasze projekty

Kościół modli się za osoby wykorzystane seksualnie

W pierwszy piątek Wielkiego Postu w kościołach odbędą się nabożeństwa Drogi Krzyżowej w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym.

fot. Alicia Quan/Unsplash

“Osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i naszych działań” – podkreślił abp Wojciech Polak, Prymas Polski i delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży w przesłaniu na dzień modlitwy i solidarności z osobami skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym, który obchodzimy 16 lutego.

Już po raz ósmy polski Kościół w pierwszy piątek Wielkiego Postu otacza duchową bliskością i szczególną modlitwą osoby wykorzystane seksualnie. W kościołach odbędą się nabożeństwa Drogi Krzyżowej i msze święte w intencji skrzywdzonych. Ta modlitwa ma na celu empatyczne skoncentrowanie się na tych, którzy doznali krzywdy ze strony duchownych – mówi nam ks. Piotr Odziemczyk, delegat biskupi ds. ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji warszawskiej.

W archidiecezji warszawskiej centralnym nabożeństwem sprawowanym w tej intencji będzie Droga Krzyżowa, którą poprowadzi o godz. 18:00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście bp Rafał Markowski. – Osoby skrzywdzone doświadczają bardzo dużego cierpienia i wpatrywanie się w Chrystusa ukrzyżowanego pomaga im często w pojednaniu, a nawet w przebaczeniu tym, którzy ich skrzywdzili – wyjaśnia ks. Odziemczyk. 

Reklama

„Oczekuję tego dnia dużo wcześniej”

Osoby wykorzystane podkreślają, że wsparcie modlitewne, które otrzymują od wspólnoty Kościoła jest im potrzebne. W jednym ze świadectw, zamieszczonych na stronie internetowej: wspolnotazezranionymi.pl, możemy przeczytać:

„Każdego roku zaczynam myśleć o pierwszym piątku Wielkiego Postu i oczekiwać go dużo wcześniej. Nie ze względu na wyjątkowość wydarzeń tego dnia, ale ze względu na wielkie pragnienie zaufania Wspólnocie Kościoła na nowo… Mimo że czuję, że do tego zaufania jeszcze bardzo daleko, to pokorna obecność, dzielenie bólu, słowo „przepraszam” brzmią tego dnia dla mnie tak szczególnie. Wierzę, że są one dla mnie i Wspólnoty Kościoła drogą do siebie nawzajem. Trudne i piękne – tak bym nazwała to nasze poszukiwanie siebie na tej drodze. To wzajemne poszukiwanie chroni nas przed zamykaniem się w sobie samych, a przeżywany wspólnie dzień staje się czasem komunikowania się”.

„Działają razem, by pomagać”

To szczególny dzień, ale Kościół przez cały rok podejmuje konkretne działania, aby zapewnić skrzywdzonym pomoc prawną i psychologiczną. – Kościół od dłuższego czasu opiekuje się w szeroko rozumiany sposób tymi osobami, powołując w Kościołach lokalnych delegatów, duszpasterzy, kuratorów, psychologów, którzy mają pomóc tym osobom – przypomina delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji warszawskiej. 

Reklama

Na co dzień, obok delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży, skrzywdzonym pomagają również m.in. siostry zakonne oraz osoby świeckie. “Oni wszyscy – wspierani przez Centrum Ochrony Dziecka, Fundację Świętego Józefa oraz Biuro Delegata przy Konferencji Episkopatu Polski – działają razem, by pomagać” – podkreślił abp Polak w słowie na dzień modlitwy i solidarności z osobami skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

Ich twarze możemy zobaczyć w specjalnym spocie, który powstał w ramach kampanii #RazemByPomagac. Ponadto, Fundacja Świętego Józefa opublikowała niedawno odświeżoną stronę: zgloskrzywde.pl, która dostarcza informacji o tym, jak zgłosić wykorzystanie, ale też wiedzy o tym, jak zareagować i zauważać niepokojące sygnały. 

ZOBACZ TEŻ: RazemByPomagać. To oni pomagają wykorzystanym seksualnie [zobacz spot]

Reklama

– Każdy z nas może mieć w swoim otoczeniu osobę zranioną, która nie ujawniła swojej krzywdy i sama mierzy się z jej konsekwencjami. Dlatego potrzebna jest wrażliwość i wiedza, by właściwie zareagować, wesprzeć i pokierować w poszukiwaniu specjalistycznej pomocy – podkreślił ks. Piotr Studnicki, szef biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Na dzień modlitwy i solidarności z osobami skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym przygotowano materiały duszpasterskie do wykorzystania w parafiach m.in. rozważania Drogi Krzyżowej, które są dostępne na stronie: wspolnotazezranionymi.pl.

kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę