Bp Mendyk: Deklaruję pełną gotowość współpracy w celu wyjaśnienia zarzutu

"Zwróciłem się dziś do Metropolity Wrocławskiego z pisemną prośbą o podjęcie przewidzianych prawem kanonicznym działań, mających na celu zbadanie i wyjaśnienie sprawy" - informuje w komunikacie bp Marek Mendyk. Kolejny raz podkreślił także, że skierowane wobec jego osoby oskarżenia są nieprawdziwe.

fot. Episkopat News/flickr.com

W poniedziałek rano tygodnik „Newsweek” opublikował rozmowę z byłym klerykiem Andrzejem Pogorzelskim, który opowiedział swoją historię. Wynika z niej, że bp Marek Mendyk, będąc jeszcze księdzem miał dopuścić się wobec niego molestowania seksualnego.

W odpowiedzi na te oskarżenia w poniedziałek przed południem biskup z diecezji świdnickiej wydał pierwsze oświadczenie. Bp Marek Mendyk jasno oświadczył, że skierowane wobec jego osoby oskarżenia są nieprawdziwe. Poinformował także w nim, że powierzył sprawę prawnikom.

CZYTAJ: Bp Marek Mendyk wydał oświadczenie w związku z oskarżeniem o molestowanie. „Zarzut jest nieprawdą”

Reklama
Reklama

We wtorek biskup Mendyk wydał kolejne oświadczenie, informujące o prośbie wyjaśnienia sprawy zgodnie z kanonami prawa kanonicznego. „Zwróciłem się dziś do Metropolity Wrocławskiego z pisemną prośbą o podjęcie przewidzianych prawem kanonicznym działań, mających na celu zbadanie i wyjaśnienie sprawy. Poinformowałem o tym także Nuncjaturę Apostolską w Polsce” – pisze w oświadczeniu bp Marek Mendyk.

Biskup kolejny raz podkreślił, że kierowany wobec niego zarzut jest nieprawdą. „Równocześnie deklaruję pełną gotowość współpracy z władzami kościelnymi oraz organami państwowymi w celu wyjaśnienia zarzutu” – deklaruje.

„Ważna i dobra decyzja”

Do oświadczenia odniósł się także ks. dr Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. W swoim komentarzu podkreślił, że takie oskarżenia, publicznie formułowane należy wyjaśniać. „Ważna i dobra decyzja Biskupa Świdnickiego, skonsultowana z Delegatem KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Formuowane publicznie oskarżenie trzeba wyjaśnić” – napisał.

Reklama
Reklama

Publikujemy pełną treść komunikatu prasowego bp Marka Mendyka:

W związku z kierowanym wobec mnie publicznym oskarżeniem, zwróciłem się dziś do Metropolity Wrocławskiego z pisemną prośbą o podjęcie przewidzianych prawem kanonicznym działań, mających na celu zbadanie i wyjaśnienie sprawy. Poinformowałem o tym także Nuncjaturę Apostolską w Polsce.

Reklama

Ponownie oświadczam, że formułowany wobec mnie zarzut jest nieprawdą. Równocześnie deklaruję pełną gotowość współpracy z władzami kościelnymi oraz organami państwowymi w celu wyjaśnienia zarzutu.

Świdnica, 9 sierpnia 2022 r.

bp Marek Mendyk


pa, diecezja.swidnicka.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę