Nasze projekty

Złota Róża pobłogosławiona przez Papieża trafi do sanktuarium w Skalmierzycach

Papież Franciszek pozdrowił dziś w czasie audiencji wiernych ze Skalmierzyc w diecezji kaliskiej. Uczestniczyli oni w audiencji, podczas której Ojciec Święty pobłogosławił złotą różę dla Matki Bożej w tamtejszym sanktuarium.

fot. Qkiel / wikimedia commons / licencja CC BY-SA 4.0

Spotkanie z Papieżem było dla nas ogromnym przeżyciem. Zabieramy ze sobą jego błogosławieństwo – powiedział Radiu Watykańskiemu rektor sanktuarium w Skalmierzycach, ks. Sławomir Nowak. Papież Franciszek, gdy podszedł do nas, położył rękę na róży, którą mieliśmy w specjalnym kartonie i chwilę się modlił wypowiadając słowa błogosławieństwa. Myślę, że są to chwile nie do zapomnienia, które zostają głęboko w sercu. Ogromnie się z tego cieszę i dziękuję Bogu, że dał nam łaskę spotkania z Papieżem – dodał.

Koronacja z Prymasem

Jak podkreślił ks. Nowak, sanktuarium w Skalmierzycach jest bardzo znane w diecezji kaliskiej. Kult Matki Bożego mocno rozpowszechnił się w latach 60’ i 70’ ub. wieku, kiedy rektorem był ks. Alfons Czwojda, wielki czciciel Matki Bożej.

Za jego sprawą doszło do koronacji obrazu. Zabiegał on o to, żeby kard. Stefan Wyszyński 4 września 1966 roku przybył do Skalmierzyc i nałożył Maryi korony.

Reklama

Ja tylko kontynuuję jego misję starając się, żeby przez Matkę Bożą przyprowadzać ludzi do Pana Jezusa. Ogromnie się cieszę, że w tym uczestniczę i że Pan Bóg nam błogosławi. To dzisiejsze pobłogosławienie przez Papieża róży jest uwieńczeniem tego wszystkiego, co może być najpiękniejsze i co możemy robić dla Matki Bożej – powiedział papieskiej rozgłośni ks. Nowak.

CZYTAJ TEŻ: Wszystko postawił na Maryję

Wizerunek Matki Bożej Skalmierzyckiej

W tym roku mija 400 lat od utworzenia kaplicy, w której znajduje się słynący łaskami wizerunek Matki Bożej. To także 55. rocznica od ukoronowania obrazu przez kard. Stefana Wyszyńskiego. W ubiegłym roku utworzono Diecezjalne Sanktuarium NMP Skalmierzyckiej.

Reklama

Pochodzenie obrazu Matki Bożej nie jest znane. Prawdopodobnie powstał w XV w. i został przywieziony z Włoch. Madonna i Jezus przybrani są w piękne kute w srebrze i złocone sukienki zdobione motywami aniołów i kwiatów.

Nad ich głowami widnieją złote korony wysadzane szlachetnymi kamieniami. Wśród wotów znajduje się tabliczka z 1634 r. podarowana przez króla Władysława IV Wazę.

os, KAI / Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę