Nasze projekty

Ksiądz Jan Franciszek Macha nowym błogosławionym

"Jan Franciszek Macha, nowy Błogosławiony, niczym drzewo ścięte w młodym wieku, położył podwaliny pod budowę stabilnego domu dla przyszłych pokoleń" - mówił kard. Marcello Semeraro podczas Mszy św. beatyfikacyjnej.

fot. Episkopat News/flickr.com

W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach celebrowana była Msza św. beatyfikacyjna ks. Jana Franciszka Machy, kapłana – męczennika, zamordowanego w czasie II Wojny światowej. Liturgii przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji spraw Kanonizacyjnych. Wraz z nim modlili się liczni biskupi, przedstawiciele duchowieństwa i wierni.

W słowie powitalnym abp Wiktor Skworc nawiązał do umieszczonego nad wejściem do katedry Chrystusa Króla napisu „Soli Deo honor et gloria”. To słowa, które w czasach stalinizmu, kiedy człowiek czynił siebie bogiem, nasi przodkowie wypisali na frontonie katowickiej katedry, poświęconej w 1955 roku – powiedział. Samemu Bogu cześć i chwała, i dziękczynienie za owoce świętości w naszym lokalnym Kościele. Dziś nade wszystko dziękujemy za dar świętego życia kapłana Jana Franciszka Machy, którego beatyfikację przeżywamy – mówił na początku liturgii metropolita katowicki.

fot. Episkopat News/flickr.com

Obrzęd beatyfikacji nastąpił zaraz po odśpiewaniu „Kyrie”. Rozpoczęła go prośba metropolity katowickiego do papieża Franciszka o wpisanie do grona błogosławionych Czcigodnego Sługi Bożego Jana Franciszka Machy. Abp Skworc złożył ją na ręce delegata papieskiego – kard. Marcello Semeraro.

Reklama

Jego wspomnienie obchodzone będzie corocznie 2 grudnia

Następnie postulator procesu beatyfikacyjnego, ks. dr hab. Damian Bednarski, prof. Uniwersytetu Śląskiego odczytał życiorys ks. Jana Franciszka Machy. Wówczas miał miejsce kluczowy moment obrzędu beatyfikacyjnego. Uczestnicy liturgii powstali, by wysłuchać formuły beatyfikacyjnej. Delegat papieski, kard. Marcello Semeraro z mandatu Ojca Świętego Franciszka odczytał w języku łacińskim list apostolski, w którym papież wpisuje Czcigodnego Sługę Bożego Jana Franciszka Machę do grona błogosławionych oraz zezwala, by jego wspomnienie obchodzone było corocznie 2 grudnia.

Zezwalamy, aby odtąd Czcigodny Sługa Boży Jan Franciszek Macha, prezbiter diecezjalny, męczennik, niestrudzony pasterz, gorliwy świadek miłości Chrystusa i prawdy Jego królestwa, był odtąd nazywany Błogosławionym – odczytał kard. Semeraro.

Twarz przedstawiono wiernie na podstawie zachowanych fotografii

Po odczytaniu formuły beatyfikacyjnej zabrzmiało uroczyste „Alleluja” i nastąpiło odsłonięcie wizerunku błogosławionego Jana Franciszka Machy pędzla prof. Antoniego Cygana, byłego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Postać Sługi Bożego jest ujęta frontalnie, twarz przedstawiono wiernie na podstawie zachowanych fotografii, a strój i tło dopełniają charakterystyki namalowanej osoby.

Reklama

Przedstawiciele rodziny nowego błogosławionego wnieśli do prezbiterium jego relikwie. Są to: ostatni list do rodziców i rodzeństwa napisany przez ks. Jana Machę na krótko przed śmiercią, wykonany przez niego własnoręcznie różaniec oraz poplamiona krwią chusteczka. Relikwie zostały wniesione przez dwie siostrzenice i siostrzeńca ks. Jana, dzieci jego siostry Róży, która odwiedzała go przed śmiercią w więzieniu.

fot. Episkopat News/flickr.com

Metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc podziękował w imieniu całego Kościoła w Polsce Ojcu Świętemu za dokonaną beatyfikację. Otrzymał też wraz z postulatorem i przedstawicielem rodziny kopię listu apostolskiego.

„Został zamordowany, aby pokazać współczesnemu człowiekowi, że ziemskie panowanie przemija, a trwa Królestwo Chrystusa”

W homilii kard. Semeraro nawiązał do fragmentu Ewangelii św. Jana o ziarnie pszenicy, które „jeśli wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity” (J 12,24). Wskazywał świadectwo, które Jan Franciszek Macha złożył Panu Jezusowi w historii Kościoła na Górnym Śląsku. Podkreślił, że stanowi ono kartę prawdziwie heroicznej wiary i miłości. On również obumarł, jak ziarno pszenicy: przez system nazistowski pełen nienawiści do tych, którzy sieją dobro; został zamordowany, aby pokazać współczesnemu człowiekowi, że ziemskie panowanie przemija, a trwa Królestwo Chrystusa, którego najwyższym prawem jest przykazanie miłości – mówił.

Reklama

Zwrócił uwagę na postawę wierności Jana Franciszka Machy wobec największego przykazania miłości. Choć bardzo młody – miał zaledwie dwadzieścia osiem lat – wybrał oddanie życia za Królestwo Chrystusa – zaznaczył.

„Niczym drzewo ścięte w młodym wieku, położył podwaliny pod budowę stabilnego domu”

Kard. Semeraro przekonywał, że pochodzący z Chorzowa kapłan zachęca swym przykładem do pozostania z Panem, do szukania Go w modlitwie i dialogu wewnętrznym i do uwielbiania Go świętym życiem. Jan Franciszek Macha, nowy Błogosławiony, niczym drzewo ścięte w młodym wieku, położył podwaliny pod budowę stabilnego domu dla przyszłych pokoleń – powiedział.

Kaznodzieja wyjaśnił, że „kult nowego Błogosławionego wyraża się na tej śląskiej ziemi nie tylko poprzez pomniki i kamienne tablice, ale poprzez konkretne dzieła miłosiernej miłości, zwłaszcza w zdegradowanych osiedlach poprzemysłowych, przez wyjście naprzeciw tym, których godność ludzka jest dzisiaj raniona.”

Podczas liturgii zabrzmiała Missa Ioannis Pauli Secundi

Eucharystia sprawowana była w języku łacińskim i polskim. Podczas liturgii zabrzmiała Missa Ioannis Pauli Secundi tyskiego kompozytora Henryka Jana Botora. Za muzykę odpowiedzialny był chór i orkiestra „Canto ergo sum” pod dyrekcją ks. Bartosza Zygmunta.

Mszę koncelebrowali m.in. kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej, abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, Prymas Polski, abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący KEP, abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski oraz bp Edward Kawa, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej, a także metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wraz z arcybiskupem seniorem i biskupami pomocniczymi archidiecezji katowickiej. Obecny był bp Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce oraz przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej.

We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz instytucji, członkowie rodziny ks. Jana Machy, duchowieństwo i liczni wierni.

pa/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę