Nasze projekty

Zakończyło się zebranie KEP. Podsumowanie obrad

Perspektywy duszpasterskie po ŚDM i wizycie papieża Franciszka w Polsce, wnioski po obchodach 1050-lecia chrztu Polski inicjatywy pomocy związane z Rokiem Miłosierdzia i pomoc uchodźcom z Syrii należały do głównych tematów obrad biskupów

Jak wykorzystać ŚDM?

Podsumowując ŚDM bp Grzegorz Ryś ocenił, że wydarzenie to było działaniem Bożym, które przyniosło wiele dobra, i któremu teraz należy pomóc wzrastać. Wśród darów, jakie przyniosły nam Światowe Dni Młodzieży wymienił przede wszystkim doświadczenie żywej wiary i powszechności Kościoła.

Odnosząc się do przypowieści o talentach bp Ryś wskazywał w rozmowie z KAI, że można coś zachować tylko wtedy, kiedy się to pomnaża. „Istnieje niebezpieczeństwo, że będziemy bez przerwy tylko oglądać zdjęcia z ŚDM. Wtedy zabiorą nam to, co nam się wydaje, że mamy” – przestrzegł.

Reklama

Tym, co dostał Kościół w Polsce, zwłaszcza młodzi tutejsi katolicy, to doświadczenie wiary – „skupione na osobie Pana Jezusa, w modlitwie, w liturgii, słowie, sakramencie pokuty” – ocenił bp Ryś. Przypomniał, że podczas ŚDM były momenty, kiedy milion ludzi trwało w skupieniu i w absolutnej ciszy. „To jest pokazanie, że można się odważyć na taką propozycję dla młodzieży – nie mówić im o adoracji tylko ich zaprosić do adoracji”.

Drugim wielkim darem lipcowego wydarzenia było doświadczenie powszechnego wymiaru Kościoła, stąd, zdaniem biskupa, obecna narracja naszego Kościoła powinna być uzupełniona o ten wymiar. „Ciągle mówimy o naszym, lokalnym Kościele ze wszystkimi jego atutami, tymczasem młodzi ucieszyli się tym, że wcale nie są na świecie jakąś samotną wyspą, tylko że mają wielu rówieśników, z którymi do tej pory utrzymują kontakt” – powiedział bp Ryś.

Cennym owocem spotkania młodzieży ze wszystkich kontynentów było też uświadomienie sobie przez młodych tego, że współtworzą Kościół, oraz, że jest to Kościół, który papież opisuje używając trzech słów: bliskość, towarzyszenie, włączanie. „Po ŚDM nikt nie będzie debatował czy ten model Kościoła działa, bo jest oczywiste, że tak” – podkreśla bp Ryś.

Reklama

Zdaniem przewodniczącego Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji niezwykle istotne jest aby to, co przeżyli uczestnicy ŚDM „pracowało” w nich coraz mocniej a w efekcie – aby wyszli do swoich rówieśników i przyprowadzili ich do Kościoła.

grzegorz-rys
Bp Grzegorz Ryś | Fot. Bartkiewicz / Episkopat.pl

Reklama

Biskupi mają świadomość, że musimy jak najszybciej podjąć temat kontynuacji Światowych Dni Młodzieży – powiedział KAI bp Damian Muskus. W swoim wystąpieniu do biskupów zwrócił uwagę na młodych, którzy poczuli się w Kościele jak w domu, poświęcili swój czas, siły, energię i potencjał, który okazał się naprawdę wielki.

Z kolei bp Artur Miziński podczas konferencji prasowej mówił, że teraz liczy się przede wszystkim to, by nie zaprzepaścić tego wielkiego daru. „Pierwsza refleksja, która się nasuwa, jest taka, że polska młodzież pragnie kontynuacji Światowych Dni Młodzieży zarówno w życiu osobistym, jak i wspólnotowym” – zaznaczył bp Miziński. Dlatego biskupi zachęcają duszpasterzy, aby wraz z młodzieżą rozeznawali w swoich parafiach i wspólnotach, w jaki sposób można to dzieło kontynuować

„Wszyscy jesteśmy zaproszeni do tego, aby nie czekać na jakieś odgórne decyzje, ale [wykorzystać] oddolne sugestie i inicjatywy, tak aby – jak uczył nas papież Franciszek – zejść z przysłowiowej kanapy i założyć buty, czyli kontynuować ten wielki zapał, który powstał na kanwie prawie trzyletnich przygotowań do Światowych Dni Młodzieży” – dodał sekretarz generalny KEP.

„Głęboko wierzymy, że wszystkie siły, które zostały wyzwolone podczas ŚDM – przy zaangażowaniu młodzieży, duszpasterzy, różnych grup i wolontariatu – będą wydawać błogosławione owoce” – podsumował bp Artur Miziński.

O tym, że młodzież zaangażowana w Dni w Diecezjach przed ŚDM jest nadzieją Kościoła i przyszłością Polski i nie może zostać odtrącone przez wspólnoty kościelne na swoim terenie mówił też ks. Grzegorz Suchodolski.

Ks. Suchodolski przypomniał, że Dni w Diecezjach, w których wzięło udział ok. 112 tys. pielgrzymów ze 135 krajów, poprzedził okres trzyletnich przygotowań, w które włączyło się ok. 41 tys. diecezjalnych wolontariuszy, ponad 1 mln uczestników spotkań formacyjnych oraz międzynarodowe wspólnoty, m.in. Chemin Neuf i Emmanuel.

Przygotowania były okazją do powołania nowych struktur duszpasterskich, m.in. Diecezjalnej Rady Młodych w diecezji rzeszowskiej, 300 komitetów parafialnych w archidiecezji katowickiej i Fundacji Bliżej Młodych w diecezji bielsko-żywieckiej. Młodzi tworzyli też projekty charytatywne, w ramach których zebrali ponad 1 600 000 zł i umożliwili przyjazd do Polski ok. 5700 ubogim pielgrzymom z zagranicy.

Rodzina Rodzinie – ruszył program pomocy Syrii

To gest solidarności Kościoła katolickiego w Polsce – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas prezentacji programu „Rodzina Rodzinie”. Podczas inauguracji projektu Rodzina Rodzinie, abp Gądecki dokonał rejestracji na stronie akcji, zobowiązując się do finansowego wsparcia konkretnej rodziny z Syrii, przez okres 6. miesięcy.

Inicjatywa, koordynowana przez Caritas Polska, polegać ma na objęciu wsparciem tych rodzin, które zostały poszkodowane w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Rodziny, wspólnoty, parafie, diecezje czy firmy w Polsce mogą objąć pomocą konkretną rodzinę w Aleppo w Syrii, bądź uchodźców syryjskich w Libanie lub samych Libańczyków, żyjących w nędzy z powodu zapaści spowodowanej kryzysem uchodźczym.

stanislaw-gadecki
Abp Stanisław Gądecki | fot. Eliza Bartkiewicz / Episkopat.pl

Podczas spotkania z dziennikarzami abp Gadecki podkreślił, że inicjatywa „Rodzina Rodzinie” dotyczy tych osób, które są w bardzo trudnym położeniu, którym „grozi śmierć z powodu głodu lub wojny”. „Akcja wyrasta z rozeznania potrzeb na terenie Syrii i Libanu” – podkreślił przewodniczący KEP. Chodzi zarówno o uchodźców przebywających w Libanie, ale i samych Syryjczyków żyjących na terenach, gdzie toczy się konflikt, czyli na północy kraju w Aleppo i Homs.

Abp Gądecki przyznał, że nikt nie jest w stanie „o własnych siłach” sprostać aktualnym potrzebom Syrii, także odbudowy życia społecznego w Libanie, zagrożonego ze względu na zbyt dużą liczbę uchodźców. „Skuteczna pomoc dla Syrii i Libanu to miliardy dolarów. Tego nie jesteśmy w stanie znaleźć, ale nie znaczy to, że nie powinniśmy wychodzić z tym, co możemy” – powiedział przewodniczący KEP.

Stąd dwie inicjatywy Kościoła w Polsce: program „Rodzina Rodzinie” oraz znana z Włoch idea organizowania korytarzy humanitarnych. Jak przyznał abp Gądecki póki co ze względu na „opór” MSW i MSZ podjęcie idei korytarzy humanitarnych nie jest dotąd możliwe. Poinformował, że ministerstwa argumentują, że na razie nie są w stanie sprostać temu wyzwaniu.

Abp Gądecki wyjaśnił, że inicjatywa korytarzy humanitarnych to kopia idei Wspólnoty San’Egidio z Włoch, która każdego miesiąca sprowadza do Rzymu ok. 90 uchodźców szczególnie chorych, którym nie można udzielić pomocy w miejscowych szpitalach. „Czekamy na pozytywną odpowiedź ze strony ministerstw. Ta decyzja była trudna także dla parlamentu włoskiego” – dodał.

Ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska podkreślił, że kryzys syryjsko-iracki jest jednym z najpoważniejszych kryzysów humanitarnych od dziesięcioleci. Od początku konfliktu w Syrii zginęło od 300-400 tysięcy ludzi. W tym kobiety i dzieci. Ponad milion osób zostało rannych, 13,5 mln ludzi potrzebuje pilnie pomocy humanitarnej w Syrii, a ponad 10 mln w Iraku. W Syrii jest 8,7 mln osób wewnętrznie przesiedlonych, a w Iraku 3,4 mln. Od roku 2011 4,8 mln osób uciekło z Syrii, poszukując schronienia w Turcji – ok. 2,7 mln osób, w Libanie – 1,1 mln i w Jordanii ponad 600 tys. ludzi”.

Ks. Subocz zaznaczył, że wsparcie w ramach programu Rodzina Rodzinie, będzie obejmowało pomoc żywnościową, opiekę zdrowotną, edukację, schronienie i artykuły nieżywnościowe. „Rodziny polskie wybierają sobie jaką rodzinę wspierają ją przez 6 miesięcy, to może być np. pomoc medyczna, więc 100 dolarów, lub pomoc medyczna i edukacja – 200 dolarów”. Można również zebrać się w kilka osób, np. w parafii i wspólne wesprzeć całą rodzinę lub kilka rodzin.

Partnerami w programie są: Caritas Liban oraz misja sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi działająca w Aleppo. Szczegóły: www.rodzinarodzinie.caritas.pl

rodzina-rodzinie-konferencja
Konferencja prasowa dotycząca programu Rodzina – rodzinie | Fot. Eliza Bartkiewicz / Episkopat.pl

Biskupi rozmawiali także o innych inicjatywach pastoralno-społecznych w kontekście Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia Bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP zwrócił uwagę, że diecezje z zaangażowaniem włączyły się w zaproponowany przez papieża Franciszka pomysł stworzenia inicjatyw charytatywnych, będących owocem kończącego się Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Pomocniczy biskup gdański zwrócił uwagę, że diecezje prześcigają się w pomysłach i wymieniają się sposobami realizacji poszczególnych inicjatyw.

Biskup docenił również szereg inicjatyw zaplanowanych i zrealizowanych przez Caritas Polska. Wymienił tutaj akcje skierowane do dzieci, osób starszych, bezdomnych, chorych: m.in. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna, Tornister Pełen Uśmiechów.

Bp Szlachetka wskazał, że wiele projektów realizowanych jest lokalnie przez diecezjalne, czy parafialne oddziały Caritas, a także szkolne koła Caritas. Zwrócił uwagę, że dzięki tysiącom różnych projektów charytatywnych w Polsce widać obfite owoce trwającego w Kościele Jubileuszu Miłosierdzia.

Przypomniał także zaangażowanie Caritas w pomoc osobom potrzebującym na Ukrainie i w Syrii.

Dziękczynienie za jubileusz chrztu Polski

Podczas spotkania z dziennikarzami abp Marek Jędraszewski mówił o znaczeniu obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski dodając, że na naszej ziemi zaczęło się wtedy rodzić nie tylko chrześcijaństwo, ale także samo państwo polskie. Rocznicowe celebracje stały się wspaniałą okazją, by nie tylko przypomnieć sobie historię Ojczyzny, ale także pogłębić świadomość chrzcielną w parafiach i lepiej przygotować wiernych do sakramentów.

Z kolei bp Damian Bryl powiedział w rozmowie z KAI, że jubileuszowe obchody stanowią także wezwanie do tego, aby dalej troszczyć się o dobre przygotowanie i przeżycie sakramentu chrztu, a także towarzyszenie po udzieleniu sakramentu. Biskup zachęcił biskupów do promowania w diecezjach zainicjowanych podczas roku jubileuszowego inicjatyw ewangelizacyjnych. Zdaniem hierarchy istotnym wymiarem życia chrześcijańskiego jest wezwanie do misyjności. Ponadto pogłębiona katecheza powinna dotyczyć rodziny dzieci przygotowujących się do chrztu.

Jakie bierzmowanie?

Biskupi omawiali wskazania dotyczące przygotowań do sakramentu bierzmowania. Trzeba podjąć problem przygotowania młodzieży do odważnego przyjęcia Jezusa jako Pana i Boga – powiedział KAI bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Chodzi o to, by określić minimum przygotowania do sakramentu bierzmowania. – Bój toczy się o dwa punkty: czy ewangelizujemy, stawiamy wymagania, budzimy i rozwijamy wiarę? Czy po prostu sakramentalizujemy? – pytał bp Mendyk.

Jeśli to drugie, to – jak podkreśla – przygotowanie pozostaje niestety na drugim planie. – Przychodzi wiek pierwszej komunii świętej, a potem bierzmowania – aplikujemy sakrament i praktycznie na tym się kończy. Tego typu doświadczenia mamy w Polsce już od lat – przypomniał przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.

Trzeba natomiast – zaznaczył – „odważnie podjąć problem ewangelizowania, budzenia wiary, przygotowania do odważnego przyjęcia Jezusa jako Pana i Boga”.

Jak zatem uniknąć traktowania bierzmowania jako „sakramentu pożegnania się z Kościołem”? – Przede wszystkim chcemy przypomnieć, że uprzywilejowanym miejscem formacji chrześcijanina jest parafia. Nauczanie religii w szkole jest niezwykle ważne, ale jest uzupełnieniem tego, co powinno dokonywać się w parafii.

episkopat4
Fot. Eliza Bartkiewicz / Episkopat.pl

Wskazania KEP będą oparte na dwóch głównych założeniach. Przygotowanie do bierzmowania ma uwzględniać nie tylko samych kandydatów do sakramentu, ale też środowiska, z których się wywodzą oraz ich poziom religijny, zwłaszcza rodziny i rówieśników oraz kwestię wzajemnego międzypokoleniowego komunikowania się.

„Sakrament bierzmowania to nie tylko sami kandydaci, ale też rodzice, parafia i jej grupy, ruchy i stowarzyszenia, czyli obszary, w które młody człowiek może i powinien się zaangażować” – wyjaśnił bp Mendyk.

Tymczasem stan świadomości sakramentalnej młodego pokolenia nie jest zadowalający. – Trzeba pamiętać, że zmieniają się czasy, zmienia poziom świadomości religijno-moralnej społeczeństwa. Młodzi ludzie są tacy jak ich rodzice. Staramy się być realistami i nie nakładać ciężaru nie do uniesienia, uwzględnić to, czym młody człowiek żyje, jakie nosi w sobie wartości. Ale z nauczania religii w szkole widzimy, że poziom świadomości religijnej jednak się obniża – powiedział KAI bp Mendyk.

Projekt będzie poddawany dalszym konsultacjom w Komisji Wychowania Katolickiego, w których uwzględnione zostaną uwagi biskupów dotyczące przystępowania młodzieży do sakramentu bierzmowania w poszczególnych diecezjach.

Innowacyjny program duszpasterstwa rodzin

Jednym z tematów obrad była polska recepcja adhortacji papieża Franciszka o rodzinie, „Amoris laetitia”. Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny bp Jan Wątroba przyznał w rozmowie z KAI, że rozdział VIII tego dokumentu mówiący o osobach rozwiedzionych żyjących w nowych związkach, stwarza duszpasterzom pewne trudności interpretacyjne. Chodzi zwłaszcza o kwestię przyjmowania sakramentu komunii św. przez takie osoby.

Trudności takie występują nie tylko w Polsce, bowiem dowodzą tego stanowiska biskupów z Buenos Aires i z Filadelfii, zauważył bp Wątroba. Jego zdaniem słowem-kluczem jest rozeznawanie. „Chodzi o bardzo indywidualne potraktowanie osób przychodzących z tym problemem i to zarówno w konfesjonale jak i w kierownictwie” – tłumaczy bp Wątroba.

Zwraca uwagę, że nie można tu stosować jakichś sztywnych reguł czy zasad ale każdy przypadek traktować indywidualnie, pomóc rozeznać w którym miejscu stoi człowiek wobec Chrystusa, Jego nauki i Jego przykazań. Najważniejsze jest rozeznanie przez takie osoby swojej sytuacji, zrozumienie jej oraz rozeznanie drogi, która może prowadzić do pełnego zjednoczenia, także na płaszczyźnie sakramentalnej.

Bp Wątroba potwierdził też, że w trosce o duszpasterzy, spowiedników i kierowników duchowych specjalny zespół teologów pastoralistów opracowuje vademecum dotyczące par niesakramentalnych.

Ponadto polski Episkopat przekaże wkrótce Sekretariatowi Synodu Biskupów o rodzinie opracowanie na temat wcielania w życie adhortacji „Amoris laetitia” w Kościele w naszym kraju. Tekst powstaje na podstawie relacji spływających z diecezji.

Ks. dr. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin (KODR) wskazywał w swoim wystąpieniu na konieczność powołania w każdej diecezji duszpasterza związków niesakramentalnych, który by ściśle współpracował z diecezjalnym duszpasterzem małżeństw i rodzin.

Omawiając sytuacje w polskich diecezjach przyznał, że wśród księży widać niepokój wywołany wrażeniem, iż pewne sformułowania papieża z „Amoris laetitia” są zbyt nowatorskie. „Księża boją się utracić to, co już mają otwierając się na coś, czego jeszcze nie znają” – ocenił ks. Drąg.

Jednocześnie dyrektor KODR zaznaczył, że widać już owoce adhortacji Franciszka w wielu diecezjach i parafiach, bowiem do prowadzenia katechez z narzeczonymi i małżeństwami zaproszono tam świeckich. Praktycznie wszystkie ruchy o charyzmacie rodzinnym podjęły prace nad adhortacją i wprowadzają jej nauczanie do swojego programu formacyjnego.

episkopat3
Fot. Eliza Bartkiewicz / Episkopat.pl

Narodowa pielgrzymka do Rzymu

Około 50 biskupów, 180 kapłanów i nawet 6 tysięcy wiernych może wziąć udział w narodowej pielgrzymce do Rzymu, którą w dn. 20-23 października br. organizuje Sekretariat Konferencji Episkopatu.

Jak przypomniał ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego KEP, pielgrzymka będzie dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka, Światowe Dni Młodzieży, Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia oraz 1050 lat obecności na ziemiach polskich wiary chrześcijańskiej.

W programie zaplanowano spotkanie z Ojcem Świętym. Może wziąć w nim udział nawet sześć tysięcy pielgrzymów z Polski. Udział w pielgrzymce potwierdzili dotychczas marszałkowie Sejmu i Senatu. Andrzeja Dudę będzie w Rzymie reprezentować szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska.

Organizator zwraca uwagę, że ważnym punktem programu pielgrzymki są Msze święte odprawiane przez polskich biskupów w czterech rzymskich Bazylikach Większych. – Nawiedzenie tych bazylik wiąże się ze specjalnym jubileuszowym odpustem – przypomina zastępca sekretarza generalnego KEP ks. Jarosław Mrówczyński.

W programie rozpoczynającej się 20 października pielgrzymki zaplanowane są popołudniowe Msze święte w czterech rzymskich Bazylikach Większych. W czwartek, 20 października, o godz. 17.00 liturgię w Bazylice Santa Maria Maggiore odprawi metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. Następnego dnia, również o godz. 17.00 Mszę w Bazylice świętego Jana na Lateranie będzie celebrować prymas Polski abp Wojciech Polak.

Centralnym punktem podróży będzie Msza święta odprawiona w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II. 22 października, o godz. 15.45 w Bazylice św. Pawła za Murami Mszy św. przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki.

Tego dnia, o godz. 10.00 pielgrzymi z Polski wezmą udział w Watykanie w specjalnej audiencji z Ojcem Świętym. Kolejną okazją do spotkania z papieżem będzie niedzielna modlitwa Anioł Pański, podczas której Franciszek najprawdopodobniej skieruje do Polaków słowa pozdrowienia.

Pielgrzymowanie do grobu św. Piotra Apostoła zakończy w niedzielę Msza w Bazylice Watykańskiej, którą o godz. 16.00 odprawi były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski.
Narodowa pielgrzymka dziękczynna potrwa do niedzieli 23 października.

episkopat2
Fot. Eliza Bartkiewicz / Episkopat.pl

100-lecie Papieskiej Unii Misyjnej

O obchodzonym w tym roku 100-leciu Papieskiej Unii Misyjnej (PUM) mówił ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Zachęcał do jeszcze większej współpracy, szczególnie jeśli chodzi o formację misyjną w seminariach duchownych.

W rozmowie z KAI ks. Atłas przypomniał, że Papieska Unia Misyjna została założona po to, by misyjnie formować kapłanów, seminarzystów i osoby konsekrowane. Z czasem dołączyli do nich także wierni świeccy, szczególnie zaangażowani w apostolstwo.

W opinii ks. Atłasa, charyzmat PUM i jej zadania nie straciły nic ze swojej aktualności. Dlatego z okazji 100-lecia tego dzieła kapłan zwrócił się do polskich biskupów z prośbą, by przypomnieli oni członkom PUM o ich zobowiązaniach. „Wiemy, że nawet ci najgorliwsi czasem zapominają o pierwotnej miłości, a dlaczego mamy dzieło misyjne Kościoła pozbawiać tak wielkiego duchowego zaplecza” – powiedział ks. Atłas.

Centralne uroczystości związaną ze 100-leciem PUM odbędą się na Jasnej Górze 3 i 4 grudnia.

Przygotowania do wyjazdu na misje

Obecnie na misjach posługuje 2007 polskich misjonarzy i misjonarek – poinformował bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji. 19 osób – 10 księży i zakonników, 7 sióstr zakonnych oraz kleryk i świecka katoliczka z diecezji warszawsko-praskiej – przygotowuje się do wyjazdu na misje w warszawskim Centrum Formacji Misyjnej. 10 osób będzie krzewić Ewangelię w Ameryce Łacińskiej, a 9 – w Afryce.

W swoim wystąpieniu na forum KEP bp Mazur wskazywał, że czerwcowy, IV Krajowy Kongres Misyjny ożywił dyskusję o miejscu i roli misjonarzy świeckich w dziele misyjnym Kościoła. „Próbujemy wypracować definicję misjonarza świeckiego i wolontariusza misyjnego, określić sposoby ich pracy oraz formacji i opieki nad nimi” – stwierdził bp Mazur.

Biskup podkreślał, że trzeba odnowić misyjną świadomość księży i kształtować ducha misyjnego już w seminariach duchownych. Zaproponował też, by w nadchodzącym roku duszpasterskim treści misyjne były wyraźniej obecne podczas rekolekcji dla kapłanów, dni skupienia dla nich oraz w trakcie rekolekcji odpraw dla katechetów.

Wedle stanu na dzień 1 października, na misjach posługuje obecnie 2007 polskich misjonarzy i misjonarek w 97 krajach na wszystkich kontynentach. Najwięcej polskich misjonarzy i misjonarek, tak jak w latach ubiegłych, pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 810; w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 784, w Azji – 327; w Oceanii – 67 oraz w Ameryce Północnej – 19.

Wybory do Komisji, Rad i Zespołów Episkopatu

Bp Marek Solarczyk został wybrany nowym przewodniczącym Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Zastąpi on na tym stanowisku bp. Henryka Tomasika z Radomia, który z duszpasterstwem młodzieży w strukturach Episkopatu związany był ponad 20 lat. Biskupi zatwierdzili też nowy zarząd Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Przewodniczącym zarządu został ks. Dariusz Kowalczyk, który zastąpił ks. prał. Jana Droba.

Biskupi wybrali również nowego delegata Episkopatu ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów. Został nim w miejsce bp. Romualda Kamińskiego z Ełku bp Henryk Ciereszko z Białegostoku. Nowym przewodniczącym Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej działającej przy Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów został natomiast bp Piotr Greger, który zastąpi bp. Stefana Cichego.

Biskupi zatwierdzili też m.in. nowy skład Komisji Duchowieństwa, Rady Prawnej Episkopatu oraz Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Powołali również na pierwszą pięcioletnią kadencję nowego duszpasterza krajowego więziennictwa. Został nim ks. Adam Jabłoński z diecezji łomżyńskiej, zastępując pełniącego tę posługę trzy kadencje ks. Pawła Wojtasa.


tk, abd, ar, aw, lk, mip / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite