Wieczór Maryjny u dominikanów. W programie msza, konferencja, różaniec

W ramach obchodów 100. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Różańcowej z bazyliki Świętej Trójcy w Krakowie, dominikanie zapraszają w każdą sobotę na Wieczór Maryjny. Dziś o godz. 19:30 msza święta, a po niej o 20:15 konferencja Anety Liberackiej, redaktor naczelnej Stacji7, na temat "Maryja inspiracją dla aktywnej kobiety i mamy".

fot. Fabian Stanisz OP/Facebook Bazylika Świętej Trójcy w Krakowie

Przez cały październik potrwają obchody 100. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Różańcowej z bazyliki Świętej Trójcy w Krakowie. Do udziału w uroczystościach o. Wiśniewski OP zaprasza „może zwłaszcza tych, którym nie po drodze ostatnio z Panem Bogiem, wiarą, Kościołem”. W kontekście wielu odejść z Kościoła oraz ostatniego kryzysu we wspólnocie dominikanów to zachęta do modlitwy o odwagę powrotu do czystego źródła Ewangelii na każdym poziomie: w życiu osobistym, w zakonie, w Kościele lokalnym. Powinniśmy prosić Ją o nawrócenie. Ten jubileusz daje nam szansę odważnej modlitwy o ewangeliczną czystość życia – podkreśla o. Wiśniewski.

„Jednym uchem osób wyznających grzechy jest spowiednik, ale drugim – Maryja, która słucha ich historii i skarg”

W kaplicy, gdzie umieszczony jest obraz Matki Bożej, przez cały dzień jest możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Maryja jest niemym świadkiem wielu nawróceń, powrotów do Pana Boga. Jednym uchem osób wyznających grzechy jest spowiednik, ale drugim – Maryja, która słucha ich historii i skarg. Ból wypowiadany spowiednikowi jest w jakimś sensie równocześnie wypowiadany przed Nią, co staje się wołaniem o nawrócenie – podkreśla dominikanin.

Nie mam wątpliwości, że nasza Maryja powinna być określana tytułem Salus Populi Cracoviensis. Obraz jest przecież kopią rzymskiego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore, nazywanego Salus Populi Romani – zwraca uwagę o. Wiśniewski OP. Obraz był noszony w procesjach na Rynku Głównym albo umieszczany w głównej nawie kościoła zawsze, gdy miastu groziło nieszczęście, w czasie zaraz, kataklizmów i wojen.

Reklama
Reklama

„Kobiety modliły się o ocalenie rodzin, dzięki czemu ich mężów czy braci nie wywieziono na roboty do Niemiec”

Matka Boża Różańcowa była czczona u krakowskich dominikanów co najmniej od początku XVII wieku, ale Jej kult rozkwitł po zwycięskiej bitwie pod Chocimiem 400 lat temu. Bitwy pod Lepanto, Chocimiem i Wiedniem to trzy starcia między chrześcijańską Europą a muzułmańską Turcją, które zakończyły się wiktorią, i wszystkie są związane z kultem maryjnym – zwraca uwagę Elżbieta Wiater, autorka książki „Krakowska Królowa Różańca”, poświęconej dziejom obrazu.

Zachowały się świadectwa wymodlonych cudów, nawróceń, ocalenia w czasie wojen. Pewien członek bractwa różańcowego podczas I wojny światowej trzykrotnie był trafiony szrapnelem, ale za każdym razem kończyło się na drobnych siniakach. Z czasów II wojny pochodzą historie kobiet, które modliły się o ocalenie rodzin, dzięki czemu ich mężów czy braci nie wywieziono na roboty do Niemiec – dodaje.

Jubileusz koronacji. Jakie wydarzenia zaplanowano?

O koronację wizerunku krakowscy dominikanie starali się od 1913 roku. Gdy abp Adam Sapieha koronował obraz w 1921 roku, na Rynku zgromadziło się 100 tys. pielgrzymów z różnych stron Polski. Trwał narodowy entuzjazm z powodu odzyskanej niepodległości, radość po wygranej Bitwie Warszawskiej. To było wielkie święto – opowiada autorka książki o dziejach kultu Pani Różańcowej.

Reklama
Reklama

We wszystkie soboty października dominikanie zapraszają na 19.30 do bazyliki Świętej Trójcy na Wieczory Maryjne. W programie msza św, konferencja i nabożeństwo różańcowe przygotowane są przez duszpasterstwa i wspólnoty zgromadzone przy krakowskim klasztorze.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę