Nasze projekty

Warszawa-Praga wydała instrukcję dotyczącą ochrony dzieci i młodzieży

Diecezja warszawsko-praska zaprezentowała dziś dokument instruktażowy dotyczący ochrony dzieci i młodzieży oraz zapowiedziała powstanie kolejnego, regulującego obecność tutejszych księży w mediach społecznościowych oraz na wyjazdach z nieletnimi.

– Z całą determinacją pragniemy chronić dzieci i młodzież w każdym czasie i miejscu. Dlatego prezentujemy dokument, który pomoże regulować wiele trudnych spraw i sytuacji, które się rodzą. Traktuję to jako priorytet. Pragnę w tym miejscu powiedzieć „przepraszam” i uczynić wszystko, by ci którzy poczuli się skrzywdzeni mieli możliwość bezpiecznego powrotu do wspólnoty Kościoła i odzyskali zaufanie – powiedział bp Romuald Kamiński podczas konferencji prasowej, prezentującej dokument. Nosi on tytuł „Normy ochrony dzieci i młodzieży oraz zasady praktyk duszpasterskich w Diecezji Warszawsko-Praskiej”.

W prezentacji wziął również udział biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk, Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski.

Przedstawiona instrukcja reguluje zasady pracy obowiązujące duchownych, świeckich wychowawców, nauczycieli, trenerów, animatorów, wolontariuszy, praktykantów i stażystów zatrudnionych na różnych stanowiskach oraz podejmujących różne zakresy odpowiedzialności w Kościele warszawsko-praskim. Udziela także praktycznych rad, jak rozmawiać z osobą, która zgłasza nadużycie i przypomina (w aneksie) procedurę interwencji w przypadku uzasadnionych informacji o prawdopodobieństwie skrzywdzenia.

Reklama
Reklama

– Chcemy, aby zasady zawarte w tym dotarły także do rodziców – podkreślił bp Kamiński.

W czasie konferencji biskupi przedstawili obecną sytuację w diecezji dotyczącą zgłaszania nadużyć. W ostatnich latach wszczęto tu postępowanie wobec 12 osób, w trakcie którego wykluczono prawdziwość dwóch przypadków, a wyjaśnianych jest 10 kolejnych. Trzy z owych 10 spraw trafiły do sądów państwowych, dwa już zakończyły się wyrokami, jedna ciągle się toczy. Wszyscy ci duchowni, wobec których toczyło się lub toczy postępowanie wyjaśniające zostali odsunięci od kontaktów z młodzieżą a trzech z nich jest dodatkowo również suspendowanych (zakaz podejmowania obowiązków kapłańskich). Wszyscy poddani byli badaniom i terapiom psychologicznym oraz odbyli pokuty przewidziane prawem kanonicznym.

Biskup warszawsko-praski zapowiedział również powstanie w najbliższym czasie dodatkowego dokumentu regulującego obecność księży w internecie i mediach społecznościowych oraz zasady ich wyjazdów z młodzieżą. Będą mieli m.in. obowiązek zgłaszania wszystkich wyjazdów z nieletnimi.

Reklama
Reklama

ad, Gość Niedzielny

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite