Nasze projekty

Młodzież będzie obradować nt. ewangelizacji

Warmińskie Duszpasterstwo Młodzieży zwołuje I Warmiński Synod Młodych. W ramach czterech sesji synodalnych, młodzi delegaci ze wszystkich parafii archidiecezji warmińskiej będą dyskutowali na temat tego, jak głosić Ewangelię ich rówieśnikom. Owocem ich prac będzie dokument synodalny, który posłuży proboszczom i duszpasterzom młodzieży.

Za zgodą arcybiskupa warmińskiego Józefa Górzyńskiego i na wniosek Warmińskiego Duszpasterstwa Młodzieży w archidiecezji warmińskiej został zwołany I Warmiński Synod Młodych.

Do udziału sesjach synodalnych, proboszcz każdej z warmińskich parafii wydeleguje przedstawiciela młodzieży w przedziale wiekowym 15-30 lat.

Reklama
Reklama

– Zachęcamy, żeby nie byli to ludzie, którzy są już we wszystko zaangażowani. Często w Kościele takie osoby się powtarzają. Zachęcamy, by były to osoby, które być może jeszcze w nic się nie angażują – wyjaśnia w rozmowie z KAI kl. Daniel Bojarski, rzecznik prasowy Warmińskiego Duszpasterstwa Młodzieży.

Jak dodaje, młodzi nie będą zaproszeni do udziału w synodzie „sami dla siebie”, ale po to, by dzielić się zdobytym doświadczeniem w swoich parafiach.

„Chcemy zachęcić do działania młodzież, którą mamy w naszej archidiecezji. Będzie to szansa na dotarcie do parafii i zebranie tych młodych, którzy będą chcieli podjąć wspólne działania. Potrzeba młodych ludzi, byśmy mogli wspólnie z nimi ewangelizować. Chcemy ich formować i przedstawić im różnorodność działania wspólnot w Kościele” – wyjaśnia kl. Bojarski.

Reklama
Reklama

I Warmiński Synod Młodych rozpocznie się 21 października br. na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i potrwa do 31 maja 2018 r. Jego zwieńczeniem będzie koncert ewangelizacyjny zorganizowany w Boże Ciało na olsztyńskiej Starówce.

Reklama

Uczestnicy synodu spotkają się na czterech sesjach synodalnych, w trakcie których będą brali udział w obradach plenarnych i pracach w grupach warsztatowych. Owocem ich prac będzie dokument synodalny, który posłuży proboszczom i duszpasterzom młodzieży.

Pierwsza sesja, filozoficzno-katechetyczna, odbędzie się 21 października, a jej przedmiotem będzie katecheza i sposoby zachęcenia młodzieży do aktywnego udziału w lekcjach religii. Temat kolejnej sesji, liturgiczno-biblijnej, brzmi: „Czy bierzmowanie jest inwestycją na przyszłość”. Uczestnicy trzeciej sesji, pastoralnej, będą zastanawiać się nad możliwością zaangażowania młodzieży w parafii, a ostatnia z sesji, moralna będzie poświęcona analizie, w jaki sposób wykorzystać w pracy duszpasterskiej narzędzia zgromadzenia w czasie synodu.

Szczegółowe informacje i formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie www.synodmlodych.pl


abd / Olsztyn

Katolicka Agencja Informacyjna

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite