Nasze projekty

„W wychowaniu potrzebna jest współpraca”

Pod hasłem „Budujmy więzi” w niedzielę, 13 września, rozpoczyna się w Polsce X Tydzień Wychowania. W odniesieniu do niego tematem rozmowy w dzisiejszym programie „Między Ziemią a Niebem” było budowanie wartościowych relacji. W dyskusji wzięli udział s. Joanna Olszewska z Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek w Jastrzębiu Zdroju, Paweł Zuchniewicz ze Stowarzyszenia „Sternik” oraz Aneta Liberacka, red. naczelna Stacji7.

fot. Pexels

W odpowiedzi na pytanie, czy rolę wychowania pełnić powinni bardziej rodzice czy szkoła, Aneta Liberacka wskazała na konieczność współpracy oraz właściwe budowanie autorytetu nauczyciela wśród dzieci. – Zauważyłam na wielu wywiadówkach, ze nie zawsze autorytet nauczyciela jest na takim poziomie, jak powinien – zwróciła uwagę Liberacka.

Dodatkowym problemem, na który wskazała jest trudna rola nauczyciela w czasie epidemii. – Jest wielu nauczycieli, którzy chcą wychowywać, pomagać rodzicom. Rzeczywiście może być tutaj zamieszanie, jeśli chodzi o postrzeganie i spełnianie ról. Nie chodzi tylko o relację rodzice – dzieci, ale i nauczyciel – dzieci oraz dzieci – dzieci – powiedziała Aneta Liberacka, dodając, że „relacji bezpośredniej z nauczycielem nic nie zastąpi”.

Nawiązując do ostatnich miesięcy minionego roku szkolnego red. naczelna podkreśliła ważną społeczną rolę szkoły. – Dzieci zostały wyrwane ze swojego środowiska, w którym uczą się funkcjonowania w społeczeństwie, wrażliwości i empatii – wskazała Liberacka, polecając jeden z artykułów o relacjach rówieśniczych, który w ostatnim czasie ukazał się na portalu Stacja7.

Reklama

Przeczytaj artykuł „Jeśli chcemy się rozwijać, potrzebujemy relacji. Potrzebujemy siebie nawzajem”


Zapytana o największe wyzwanie wychowawcze Aneta Liberacka wskazała na „pozwalanie dziecku na samodzielność”. – Chcielibyśmy, żeby nasze dzieci nie ponosiły porażek, zabieramy wiele ciężarów z ich barków, ale myślę, że musimy się zgodzić na samodzielność. Ja cieszę się i jestem dumna z moich dzieci, z ich samodzielności i myślę, że dużą rolę odgrywają tu wartości chrześcijańskie, które w wychowaniu są dla nas bardzo ważne – powiedziała Liberacka. Przypomniała także, że Jan Paweł II zwracał uwagę, że wychowanie to nie tylko kwestia państwa i kościoła, ale całej cywilizacji. – Dla nas jest to bardzo ważne, bo to my jesteśmy odpowiedzialni za wychowanie pokolenia, które za kilkanaście lat będzie decydować o tym, jak będzie wyglądać nasz kraj i cały świat – podkreśliła Aneta Liberacka.


Przeczytaj Rozmowy z Janem Pawłem II. Wychowanie

Reklama

os/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę