Nasze projekty

W środę w całym kraju zawyją syreny. „W hołdzie dla Mateusza”

Syreny pojazdów policji i straży pożarnej zawyją na znak czci żołnierza Mateusza Sitka, zmarłego po ataku na granicy z Białorusią. "Wspólnie uczcijmy Jego pamięć" - czytamy w komunikacie.

fot. 1. Warszawska Brygada Pancerna/portal X/Mike Labrum/Unsplash

Pogrzeb sierż. Mateusza Sitka odbędzie się w środę 12 czerwca o godz. 11:00 w kościele św. Anny w miejscowości Nowy Lubiel.

„Z głębokim żalem Rodzina naszego zmarłego żołnierza zawiadamia, że uroczyste pożegnanie śp. szer. Mateusza Sitka odbędzie się w środę tj. 12.06.2024 r. o godz. 11:00 w Kościele pw. Świętej Anny w m. Nowy Lubiel. Rodzinie przekazujemy wyrazy współczucia” – poinformowała 1. Warszawska Brygada Pancerna.

Polska Policja oraz Państwowa Straż Pożarna za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowały, że w środę o godzinie 12:00 w całym kraju zabrzmią syreny. „Na znak czci dla Mateusza i solidarności wszystkich służb mundurowych dbających o bezpieczeństwo polskiej granicy” – można przeczytać w komunikacie Polskiej Policji.

Reklama

Dalsza część artykułu poniżej.

Wojsko w imieniu rodziny przekazało ważny apel do przedstawicieli mediów. 1. Warszawska Brygada Pancerna poprosiła o uszanowanie tego bardzo trudnego czasu dla rodziny. „Zwracamy się do przedstawicieli mediów o nie nachodzenie rodziny w miejscu zamieszkania, nieobecność i niedokumentowanie czuwania oraz ceremonii pogrzebowej. Dziękujemy za wsparcie i wyrozumiałość” – czytamy w komunikacie.

ZOBACZ>>> Zginął, ugodzony nożem na granicy. Koledzy-żołnierze żegnają sierż. Mateusza Sitka

Śmierć żołnierza na granicy z Białorusią

W czwartek, 6 czerwca po południu Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o śmierci szer. Mateusza Sitka, żołnierza 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, który został zaatakowany przez jednego z migrantów 28 maja na granicy z Białorusią. Do ataku doszło ok. godz. 4.30 w okolicach Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie). Wojskowy próbował powstrzymywać migranta przed przekroczeniem granicy i wtedy został zaatakowany. Ranny w klatkę piersiową żołnierz został przetransportowany do szpitala w Hajnówce. Niestety żołnierz zmarł 6 czerwca w godzinach popołudniowych w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Reklama

Na znak żałoby w instytucjach MON flagi zostały opuszczone do połowy masztu. Kondolencję złożyli prezydent, premier i minister obrony narodowej. O modlitwę w intencji zmarłego zaapelował bp Wiesław Lechowicz.

Decyzją wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, szer. Mateusz Sitek został pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta oraz odznaczony „Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Mateusz Sitek pochodził ze wsi Plewica. W latach 2020–2022 uczęszczał do klasy wojskowej III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wyszkowie. Jako uczeń wielokrotnie reprezentował szkołę w poczcie sztandarowym, uczestniczył w przedsięwzięciach o charakterze patriotycznym oraz charytatywnym. Początkowo służył w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej. W 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej służył od 18 grudnia 2023 r. Bezpośrednio po ukończeniu szkolenia został oddelegowany do patrolowania granicy polsko-białoruskiej w związku z trwającym tam od 2021 r. kryzysem migracyjnym.

onet.pl, KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę