Nasze projekty

W Polsce coraz więcej dzieci rodzi się poza małżeństwami. Spada liczba ślubów

Cały czas rośnie odsetek dzieci w Polsce, które przychodzą na świat w związkach pozamałżeńskich. Jest to już ponad 25 procent wszystkich dzieci – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W ostatnim roku spadła też liczba zawieranych małżeństw.

W publikacji „Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w 2020 r.” GUS zaznacza, że na przestrzeni ostatnich 30 lat w Polsce cały czas rośnie odsetek urodzeń pozamałżeńskich. Na początku lat 90. było to około 6-7 procent, w 2000 roku ok. 12 proc., a w 2019 ponad 25 procent. Odsetek dzieci urodzonych ze związków pozamałżeńskich jest wyższy w miastach niż na wsi: w 2019 r. wyniósł odpowiednio prawie 29% i ok. 21%.

W 2020 roku urodziło się około 360 tysięcy dzieci. GUS dodaje, że liczba urodzeń w Polsce nadal jest mocno związana z liczbą zawieranych małżeństw. Dodatkowo, ponad połowa dzieci rodzi się w okresie pierwszych trzech lat małżeństwa.

Mniej małżeństw i rozwodów

Według szacunków GUS-u, w 20120 roku zawarto 145 tysięcy małżeństw, to o 38 tysięcy mniej, niż rok wcześniej. W 2019 r. małżeństwa wyznaniowe (tj. zawarte w kościołach lub związkach wyznaniowych i jednocześnie zarejestrowane w urzędach stanu cywilnego) stanowiły w Polsce ok. 60% zawieranych prawnie związków (na wsi było to ok. 68%).

Reklama
Reklama

W ostatnich kilkunastu latach znacznie podwyższył się wiek nowożeńców. W 2019 r. przeciętny mężczyzna zawierający ślub w Polsce miał 30 lat, a kobieta 28. W przypadku obydwu płci było to o ponad 4 lata więcej niż w 2000 r. Nowożeńcy w miastach są średnio o 2 lata starsi od zamieszkałych na terenach wiejskich.

Szacunkowo, w 2020 roku rozwiodło się około 51 tysięcy par małżeńskich, to o 14 tysięcy mniej, niż wcześniej. W miastach częstość rozwodów jest prawie 3-krotnie wyższa niż na wsi.

SPRAWDŹ: Przepis na świętość we dwoje

Reklama
Reklama

ag/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite